Číňané pokračují v nákupech. Získali od Koh-i-nooru firmu Logarex

Vlna čínských investic v Česku má další pokračování: čínská firma Hangzhou Sunrise Technology koupila od holdingu Koh-i-noor jeho dceřinou společnost Logarex Smart Metering. Hodnotu obchodu firmy nesdělily. 

Vlastislav Bříza
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Logarex Smart Metering se zabývá pokrytím potřeb energetického odvětví, specializuje se především na měření, zpracování a přenos dat. Nabízí vývoj, výrobu i dodání hotových produktů, zejména elektroměrů. Mezi hlavní odběratele patří nejvýznamnější hráči v oboru jako třeba E.ON Deutschland.

Koh-i-noor holding založil firmu Logarex Smart Metering v roce 2011, přičemž Hangzhou Sunrise Technology byla od počátku hlavním dodavatelem.  

„Adekvátní nabídka přišla ve správnou dobu. Nové majitele dobře známe, protože jsme s nimi několik let úzce spolupracovali. Víme, že mají dlouhodobé plány, a jejich akvizice bude pro Logarex prospěšná.“

Vlastislav Bříza

předseda správní rady Koh-i-noor Energy

Součástí transakce je možnost dále využívat po dobu deseti let tradiční název Logarex, přičemž na tradičních pravítkách a další plastové produkci Koh-i-noor Hardtmuth tato značka zůstane.

Koh-i-noor holding sdružuje desítky společností zaměřených na výrobu a obchodní činnost ve čtyřech oborech - školní a kancelářské potřeby, zdravotnictví, strojírenství a energetika. Nejstarší a nejznámější společností holdingu je Koh-i-noor Hardtmuth, jehož historie sahá až do roku 1790 a je jedním z nejstarších a největších výrobců výtvarných, školních, hobby a kancelářských potřeb na světě. 

Čínští investoři nastupují 

V minulém roce začala čínská investiční společnost CEFC v Česku masivně nakupovat. Získala podíl například ve fotbalovém klubu Slavia Praha, letecké společnosti Travel Service, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media. V letošním roce dokončila převzetí pětihvězdičkového hotelu Le Palais Art Hotel v centru Prahy. Přes svoji společnost Lapasan, ve které drží 70 procent, pak ovládla také skupinu Pivovary Lobkowicz.

Ne všechny čínské investice v Česku jsou však úspěšné. V úpadku se nyní ocitla čínská společnost Shanghai Maling, která v Hrobčicích na Teplicku vyrábí masové konzervy. Výrobu zahájila na jaře 2008. Do závodu investovala více než 430 milionů korun, ve své době šlo o největší čínskou investici v tuzemsku.