Ikea je podezřelá, že se vyhýbala placení daní. Evropská komise to prověří

Evropská komise přezkoumá obvinění, podle kterého se švédský prodejce nábytku IKEA pomocí umělého snižování daňového základu vyhýbá placení daní. Firma tak údajně v uplynulých šesti letech připravila daňové úřady v Evropské unii o minimálně miliardu eur (27 miliard korun).

Podle studie, kterou zveřejnila frakce zelených v Evropském parlamentu, se švédská firma vyhýbá placení daní tím, že využívá mezer v daňových pravidlech některých evropských zemí. Peníze před daňovými úřady prý ukrývá například tak, že část příjmů ze svých prodejen přesunuje prostřednictvím nizozemské divize do Lichtenštejnska. 

„Komise tuto zprávu a její zjištění zaregistrovala a podrobně je přezkoumá.“

Vanessa Mocková

mluvčí Evropské komise

IKEA se podle serveru CNN proti obviněním vzneseným ve studii brání. „Platíme daně zcela v souladu s národními i mezinárodními daňovými pravidly,“ uvedla firma.

Podle agentury Bloomberg je přesunování zisků s cílem snížit daňovou zátěž běžnou praxí nadnárodních společností působících v Evropě. Evropská komise koncem ledna představila soubor návrhů, které mají členským zemím EU usnadnit boj s daňovými úniky v nadnárodních firmách.

Společnost IKEA je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě. V České republice provozuje dva obchodní domy v Praze a po jednom v Brně a Ostravě.

Daňové souboje států a velkých firem

Evropská komise koncem minulého roku začala také prošetřovat, jak americký řetězec McDonald's platil daně v Lucembursku. Již dříve pak nařídila Lucembursku vymáhat daňové nedoplatky po italské automobilce Fiat a Nizozemsku po americkém řetězci Starbucks.

Nedávno se také italský daňový úřad domluvil s americkou technologickou firmou Apple na urovnání daňového sporu. Podobnou dohodu uzavřela britská vláda s americkou technologickou firmou Google.