Růst amerického HDP je nižší, než se čekalo. Dolar posiluje

Americká ekonomika zpomalila v posledním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,7 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Hlavní brzdou expanze bylo dočasné omezování podnikatelských zásob a horší bilance zahraničního obchodu, slabší ale byly i spotřebitelské výdaje. Za celý loňský rok se hrubý domácí produkt (HDP) největší světové ekonomiky zvýšil o 2,4 procenta, tedy stejným tempem jako v roce 2014. V reakci na tuto zprávu výrazně zpevnil americký dolar.

Dotázaní ekonomové odhadovali pro čtvrté čtvrtletí růst HDP na 0,8 procenta. Růstové tempo bylo na konci roku nejslabší od prvního čtvrtletí, kdy kvůli mrazivé zimě ekonomika rostla jen o 0,6 procenta.

Bez zahrnutí zásob a obchodní bilance by růst činil 1,6 procenta. Nižší tvorba zásob snížila ve čtvrtém čtvrtletí růst o 0,45 procentního bodu a takřka stejně omezil celkový výkon i zvýšený obchodní deficit. Americký vývoz v poslední době podkopává kurz dolaru, který loni proti měnám hlavních obchodních partnerů USA získal 11 procent.

Spotřebitelské výdaje, které tvoří asi dvě třetiny HDP, vzrostly tempem 2,2 procenta po růstu o tři procent ve třetím čtvrtletí. Ke konci roku na ně mělo negativní vliv teplé počasí, které snížilo nákupy zimního oblečení a omezilo poptávku po vytápění.

Investice do těžby ropy klesly nejvíce za 30 let

Podnikatelské výdaje nadále srážel propad investic v energetickém sektoru, který odráží rok a půl trvající sestup cen ropy. Investice do těžby klesly o 39 procent a za celý rok se snížily o 35 procent, nejvýrazněji od roku 1986. Celkové se podnikatelské investice do vybavení snížily o 2,5 procenta, investice do obytné výstavby naopak vzrostly o 8,1 procenta.

Americká centrální banka (Fed) minulý měsíc přistoupila k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za devět a půl roku; zvýšila ji o čtvrt procentního bodu z úrovně těsně nad nulou, kde ji držela od konce roku 2008. Tento týden Fed připustil, že růst se ke konci roku zpomalil, další zvyšování úroků v letošním roce ale nevyloučil.

Americký dolar po zprávě o HDP roste

Po zprávě ministerstva obchodu USA o vývoji ekonomiky USA za čtvrté čtvrtletí výrazně zpevnila americká měna. Proti všeobecně slábnoucímu japonskému jenu zaznamenal nejvýraznější denní růst od konce října 2014.

Dolar vůči jenu stoupl o více než dvě procenta až na 121,28 JPY, maximum za více než měsíc. Euro vůči dolaru kleslo o 0,6 procenta na 1,0870 USD. Dolarový index proti koši šesti měn posílil o 0,9 procenta.

Dolar zpevňoval a jen klesal od rána poté, co japonská centrální banka zaskočila trhy tím, že ve snaze o podporu ekonomiky zavedla negativní úrokovou sazbu. Banka oznámila, že zavádí poplatek 0,1 procenta na některé vklady komerčních bank u centrální banky a pokud to bude nutné, sazbu posune do záporného pásma ještě více.