Řečtí farmáři protestují proti vládním škrtům

Řecko blokují tisíce traktorů. Zemědělci protestují proti škrtům

Silnice a významná města v Řecku blokují tamní farmáři, kteří nesouhlasí s úspornými opatřeními levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase. Podle deníku Ethnos vyjeli zemědělci na 20 tisících traktorech, s nimiž se v posledních dnech sjížděli k vybraným místům v konvojích.

 

Protestující zemědělci chtějí pokud možno ochromit dopravu na citlivých tepnách, jako je životně důležitá dálnice spojující sever a jih země nebo hlavní silnice mezi metropolí Aténami a mezinárodním letištěm Eleftheriose Venizelose.

Kromě důchodové reformy, která se má dotknout hlavně aktivního obyvatelstva, protože si má připlácet na sociální pojištění a přitom očekávat nižší penze, vadí farmářům také snaha vlády podstatně snížit dotace do zemědělství. Farmáři tradičně tvoří voličskou základnu opoziční konzervativní Nové demokracie. Členové levicové vlády se nechali slyšet, že zemědělci všeobecně dotací spíše zneužívají na úkor zbytku společnosti.

Podle Ethnosu farmáři nespěchají s vyjednáváním s vládou, kterou chtějí nejprve potrápit, aby získali výhodnější vyjednávací pozice. Do polí vyjíždějí zpravidla až na přelomu února a března, takže mají celý měsíc na to, aby s traktory blokovali dopravu.

Vzniklé komplikace se zásobováním umocňuje také stávka v námořní dopravě, která sice ve čtvrtek pokračuje druhým dnem, ale měla by už skončit. Pracovat ve čtvrtek odmítají také právníci, tedy advokáti a notáři, a také novináři.