Ze ztráty do rekordního zisku 7 miliard. Unipetrolu se loni dařilo

Čistý zisk 7,036 miliardy – takový je nový rekord petrochemického holdingu Unipetrol, kterého dosáhl v loňském roce. Ještě předloni přitom skončil ve ztrátě 556 milionů korun a v minusových číslech končila společnost každoročně od roku 2011. Tržby za loňský rok klesly o 12 procent na 108,9 miliardy korun. Provozní výsledky za loňský rok přitom výrazně ovlivnil srpnový požár etylenové jednotky v Záluží.

Po několikadenním požáru v Záluží stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Společnost odhaduje, že od pojišťovny by mohla získat zpět náklady na opravu škody na majetku 4,1 miliardy korun, ušlý obchodní zisk v loňském roce 2,4 miliardy korun a ostatní provozní náklady vzniklé v souvislosti s požárem přibližně 156 milionů korun.

Finanční ředitel Unipetrolu Miroslaw Kastelik k výsledkům uvedl, že celkový ušlý zisk za rok 2015 způsobený havárií činil 4,5 miliardy korun, za samotné 4. čtvrtletí pak 2,8 miliardy korun. „Jde o naše odhady, tyto částky nejsou zahrnuty ve finančních výsledcích,“ dodal.

Nebýt srpnové havárie, mohl být čistý zisk dle našeho odhadu patrně ještě o asi 1,5 až 1,7 miliardy korun vyšší.
Petr Hlinomaz
analytik BH Securities

Etylenová jednotka by měla být uvedena znovu do provozu na minimální výkon s přibližně 65procentním využitím kapacity v červenci. Naplno by měla jednotka fungovat v říjnu. „Očekáváme od ní vyšší efektivitu, protože technologie v ní bude zcela nová,“ doplnil člen představenstva firmy Lukasz Piotrowski.

Pomohly hlavně marže

„Za rok 2015 společnost Unipetrol dosáhla mimořádného provozního zisku na úrovni téměř 11 miliard korun. Podařilo se nám využít příznivého makroprostředí, především velmi dobrých rafinérských i petrochemických marží,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. Zvýšily se také prodeje rafinérských produktů po dokončení akvizice akciového podílu v České rafinérské, dodal.

V posledních třech měsících roku firma vykázala čistý zisk 182 milionů korun a tržby necelých 23 miliard korun. Výsledky byly ovlivněny právě omezenou výrobní kapacitou litvínovské rafinérie a zejména pak významným poklesem petrochemické výroby a prodejních objemů petrochemických produktů. „Na konci roku firma dosáhla velmi dobré finanční situace, čistá hotovost činila 5,86 miliardy korun,“ uvedla společnost.

Dobře, nebo špatně? Neutrálně

„Čtvrtletní výsledky byly slabé a zaostaly jak za naším odhadem, tak i konsenzem trhu,“ hodnotí analytik České spořitelny (ČS) Martin Krajhanzl. Podotkl, že škody v souvislosti s etylenovou jednotkou ve výši 4,1 miliardy korun jsou ale pod spodním pásmem dřívějšího odhadu analytiků ČS, který byl pět až sedm miliard korun. „Proto hodnotíme výsledky neutrálně,“ dodal.

Podle Lukáše Hendrycha z poradenské a auditorské sítě BDO je předpoklad, že vzhledem k příznivé situaci na trhu dosáhne firma dobrých výsledků i v letošním roce. „Bude však záležet na vypořádání a opětovném zprovoznění poškozené etylenové jednotky,“ dodal.

Orlen
Zdroj: ČT24

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Právě Orlen drží v Unipetrolu většinový, 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a další menšinoví akcionáři.

A právě Orlen, největší ropná společnost v Polsku, rovněž za loňský rok skončila v plusu - její čistý zisk dosáhl 1,05 miliardy zlotých (6,3 miliardy korun). I Orlen se přitom ještě předloni pohyboval ve ztrátě 4,7 miliardy zlotých. Experti přitom očekávali vyšší zisk, společnost ale v posledním čtvrtletí vykázala ztrátu kvůli přehodnocování aktiv v situaci padajících cen ropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 13 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 15 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 23 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
29. 3. 2025

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025
Načítání...