Koaliční experti se shodli: Odchod do penze by měl být v 65 letech

Experti koaliční rady se shodli na zastropování odchodu do důchodu. Lidé narození před rokem 1971 by měli odejít do penze nejpozději v 65 letech. Tato hranice by se ale pravidelně, každých pět let přezkoumávala a případně dále upravovala. Koalice počítá s tím, že v důchodu by měl v průměru člověk strávit čtvrtinu života. Návrh teď zamíří na vládu.

Video Události
video

Koaliční experti se shodli: Odchod do penze by měl být v 65 letech

Alžbětě Samkové se tento týden narodil syn. Podle současných pravidel by měla jít do důchodu, až jí bude 67 a půl. „Myslím si, že to bude docela zajímavé do 67 let,“ přemýšlí Samková, která pracuje jako porodní asistentka. Práce to není podle ní lehká a tak si ani nedokáže představit, že by ji byla schopna vykonávat tak dlouho. Její narozený syn by pak podle dnes platných pravidel měl jít do důchodu, až mu bude 73 a půl roku.

Souhlasí ale s tím, že věková hranice pro odchod do důchodu by stanovená být měla. „Sice je to individuální, ale 65 nebo 60 let bych si představovala,“ dodává.

I koalice si představuje, že hranice je nutná. Experti stran se shodli na věku 65 let. Návrh nyní pošlou vládě. „Tak jako ostatní návrhy, počítáme s tím, že by měl platit od roku 2017,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Podle místopředsedy sněmovny Jana Bartoška z KDU-ČSL je však základní předpoklad, že lidé budou pracovat do 75 a pak zemřou, mylný. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) návrh ještě neviděl. A KSČM by šla ještě dál. 65 let se jim zdá moc. „65 let je vysoký věk odchodu do důchodu. Budeme po prvním čtení navrhovat, aby se to vrátilo alespoň na 63,“ uvedl předseda strany KSČM Vojtěch Filip .

Pravicová opozice krok neschvaluje. Lidé se totiž podle nich dožívají vyššího věku. „Já to beru jako vyslovení nedůvěry ministru zdravotnictví. Díky lékařské péči se lidský život neustále prodlužuje a je logické, že se věk důchodu neustále zvyšuje,“ vysvětluje předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Pravicová vláda udělala druhý pilíř, levicová ho zrušila, já bych čekal, že nám vláda představí celou koncepci.“ 

Petr Fiala

předseda strany ODS

Návrh však s počítá s tím, že důchodový věk se bude pravidelně přezkoumávat. Lidé by měli v penzi strávit podle vlády čtvrtinu života. Po pěti letech by se mělo přehodnotit, zda se prodloužil věk odchodu do důchodu a pak s tím pracovat,“ říká místopředseda sněmovny (KDU-ČSL) Jan Bartošek.

„Pro muže to znamená, že dosáhnou této hranice v roce 2030 a ženy to postupně dorovnají,“ říká Marksová.

Ministerstvo hájí plánovou změnu i tím, že evropské státy mají ve většině případů stanovený věk odchodu do důchodu na 65 let. O tři roky dříve odchází do důchodu třeba v Lotyšsku nebo na Slovensku. Naopak s růstem věku odchodu do důchodu počítají třeba v Británii nebo Irsku.