Valorizace důchodů vládě nestačí. O penzích chce rozhodovat bez parlamentu

Letos se penze podle automatické valorizace zvedly jen o průměrných čtyřicet korun. Podle nového zákona, který předkládá kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD), by ale ministři mohli bez souhlasu parlamentu přidat zhruba 200 korun. Opozice je proti, vláda by podle ní neměla mít takovou pravomoc.

Video Události
video

Události: Vláda chce rozhodovat o výši penzí sama

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k lednu o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Jenže inflace byla loni nízká, a tak je růst podle zákona pouze 40 korun.

„Koaliční rada se usnesla na tom, že vláda by měla mít zmocnění navýšit penze v případě nízké valorizace. To zmocnění by ale mělo mít strop – v tuto chvíli je shoda na částce 1,7 procenta,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „Těch 1,7 procenta by znamenalo průměrně asi 193 korun na důchod,“ dodává ministryně.

Podle opozice je to příliš velká pravomoc

S opozičními hlasy ale vláda podle všeho počítat nemůže. Opozice totiž trvá na tom, že by vláda měla důchody navyšovat pouze tehdy, když návrh projde sněmovnou a Senátem. „Není to správné. Je to obrovská položka a není dobré, aby vláda rozhodovala podle toho, co ji napadne,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

„Je to velmi nebezpečné a obzvlášť v předvolebním období.“

Miroslav Kalousek

předseda TOP 09

„Pokud je vládní koalice a má ten počet hlasů, tak si to stejně prohlasuje,“ dodává předseda poslaneckého klubu strany ÚSVIT-NK Marek Černoch.

O nahrazení nízké valorizace ostatně hlasoval parlament i loni. I když bylo ve hře několik variant a návrhů, dostanou nakonec důchodci na začátku tohoto roku jednorázově 1200 korun.

 

Vláda původně počítala s 600 korunami ještě před Vánocemi, to se změnilo na 900 korun po Novém roce, které posléze sociální výbor zvýšil na tisícovku. Nakonec ale ČSSD, pro koaliční partnery trochu překvapivě, prosadila 1200 korun.

Jednorázový příspěvek letos v únoru dostane 2,9 starobních a invalidních důchodců, kterým stát vyplatí skoro 3,5 miliardy korun.

Ještě vyšší důchod?

Prezident Miloš Zeman je ale toho názoru, že by penze měly být ještě vyšší. „Pokud se říká, že průměrná mzda u nás vzrostla o tisíc korun, tak podle platného valorizačního schématu by starobní důchody měly vzrůst o třetinu růstu průměrné mzdy – jestli umíme dobře počítat, tak je to 333 korun měsíčně,“ uvedl. A právě takový nárůst penzí by mohl přijít příští rok.