Největší české pekárny United Bakeries přebírá firma z Lucemburska

Největší tuzemská pekárenská skupina United Bakeries mění většinového majitele. Přebírá ji lucemburská Moulins de Kleinbettingen. Změnu schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), rozhodnutí ale zatím není pravomocné. Dosud pekárny ovládal podnikatel Marek Pařík. O firmu měl dříve zájem také ministr financí Andrej Babiš (ANO), který vlastní pekárny Penam – největšího konkurenta United Bakeries.

Pařík má v United Bakeries dvoutřetinový podíl, který se rozhodl prodat lucemburskému partnerovi. Zbylou třetinu firmy totiž drží podnikatel Edmond Müller z Lucemburska. Ten je ředitelem firmy Moulins de Kleibettingen, která patří již několik generací jeho rodině. Pařík už dříve uvedl že si chce část akcií ponechat a bude nadále ve firmě působit jako poradce.

United Bakeries chtěl Pařík spolu se svým bratrem prodat už v roce 2010. Zájem měl zejména Babiš, který chtěl podnik spojit s pekárnami Penam. Fúze pokračovala do července 2012, kdy ale slovenský antimonopolní úřad odmítl transakci povolit, přestože český ÚOHS tak o měsíc dříve učinil. Babiš pak odmítl zaplatit původně dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil.

United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S.A. se sídlem v Lucembursku.