Benzin a nafta zlevnily, další pokles cen se ještě čeká

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zlevnily o desítky haléřů a zůstávají nejlevnější za šest let. Cena benzinu Natural 95 klesla o 32 haléřů na průměrných 28,95 koruny za litr. Průměrná cena benzinu se od minulé středy dostala pod 29 korun.

Nafta zlevnila o 45 haléřů a ve středu stála v průměru 28,15 Kč/l. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje.

Podle analytika společnost Colosseum Borise Tomčiaka bude zlevňování benzinu a nafty pokračovat i nadále. „Pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic bude v nejbližších dvou týdnech pokračovat. Do konce roku by mohlo nastat zlevnění až o půl koruny,“ uvedl Tomčiak.

Video Ekonomika ČT24
video

Loula: Další zlevňování záleží především na vývoji cen ropy

Jak dlouho bude pokles cen benzinu a nafty pokračovat, bude záležet podle vedoucího pro rozvoj petrolejářského průmyslu České asociace petrolejářského průmyslu Václava Louly především na dalším vývoji ceny ropy. 

Ceny u českých čerpacích stanic jsou v současnosti nejnižší od přelomu roku 2009 a 2010. Přitom ještě počátkem července byly pohonné hmoty zhruba o čtyři koruny dražší a v roce 2012 se dokonce benzin vyšplhal nad 38 korun a nafta nad 37 korun za litr. Za nynějším zlevňováním podle analytiků stojí nízká cena ropy na světových trzích.


„Cena ropy Brent se jen v minulém týdnu snížila ze 44 amerických dolarů na 38 amerických dolarů za barel,“ řekl Tomčiak. Důvod propadu cen ropy je podle něj už několik měsíců stejný. „Produkce výrazně převyšuje spotřebu. Mezinárodní energetická agentura očekává, že přebytek na trhu přetrvá až do druhé poloviny příštího roku,“ dodal.

Situace se nemění. Nejdražší benzin je v Praze, nafta na Moravě

Nejvíc platí motoristé za Natural 95 nadále v Praze, litr zde ve středu v průměru stál 29,60 koruny. Nejdražší naftu mají opět čerpací stanice na jihu Moravy s průměrnou cenou 28,99 Kč/l, jen těsně před Prahou, kde si pumpy účtují v průměru 28,97 Kč/l. 

Video Události
video

Benzin a nafta zlevnily

Nejméně dají řidiči za benzin v Libereckém a Královéhradeckém kraji, kde se litr Naturalu 95 prodává v průměru shodně za 28,37 koruny. Nejlevnější diesel je možné koupit v Ústeckém kraji za průměrných 27,52 Kč/l, v Královéhradeckém kraji se platí 27,54 koruny za litr.