Rozpočtový skokan roku: obrana a vnitro. Hlavně kvůli bezpečnostní situaci

Český stát má po středečním hlasování jasno, jak bude hospodařit v příštím roce. Jedním z vítězů – co do nejštědřejšího rozpočtu oproti minulým rokům – jsou bezpečnostní resorty. Obrana a vnitro si polepší o 4 miliardy korun. Česko totiž v novém rozpočtu reaguje kromě jiného i na mezinárodní vývoj v Evropě.

Video Události
video

Obrana i vnitro rozpočtově posílí

Nezanedbatelnou položkou bude v příštích letech modernizace techniky. Peníze půjdou například na nákup vrtulníků, mobilních radarů, minometů nebo celkem 20 nových pandurů. Kromě techniky se ale bude utrácet i za personální rozšíření. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška musí resort ročně nabrat zhruba 2000 lidí.

Rozpočet sice ministerstvu obrany poroste, ministr financí Andrej Babiš ale upozorňuje, že ani ten současný obrana nestíhá čerpat. „Pokud vezmeme rozpočet na rok 2015, rezervy a nespotřebované výdaje, resort obrany může čerpat v tomto roce 50 miliard korun a k pondělku to bylo jenom 36,46 miliardy," namítá ministr.

Podle zástupců resortu obrany je ale na účet za letošní rok příliš brzy. „Jak celkově dopadne náš letošní rozpočet a jestli nám nějaké peníze zbydou a kolik, bude jasné až začátkem ledna,“ zmínil Pejšek s tím, že nejvíce faktur i zakázek probíhá právě v prosinci.

I přesto plánuje ministerstvo financí obraně přidávat dál, což opozice kritizuje – a naopak pozitivně hodnotí vyšší rozpočet pro vnitro. To peníze navíc použije hlavně na platy policistů, hasičů a nábor nových posil. Jednu miliardu pak na zlepšení uprchlické krize.

„Peníze jdou opět zejména k příslušníkům policie, kteří budou připraveni hlídat hranice a naše zařízení. Dále půjdou na migrační programy tak, abychom uprchlíky, kteří zde budou, dokázali integrovat a pomoci jim," dodává náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík. Do pěti let by tak mělo přibýt kolem 4000 policistů.