Pekárenská jednička United Bakeries zřejmě přejde do lucemburských rukou

Největší tuzemskou pekárenskou skupinu United Bakeries chce převzít lucemburská společnost Moulins de Kleibettingen. Případ nyní leží na stole Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS). O firmu měl dříve zájem také ministr financí Andrej Babiš (ANO), který vlastní pekárny Penam.

Lucemburská firma úřad požádala o povolení fúze tento týden ve středu. Má převzít mateřskou společnost Bakeries International Luxembourg, která United Bakeries ovládá. Antimonopolní úřad se v tomto případě zabývá oblastí výroby a prodeje pekárenských a cukrářských výrobků.

Spolumajitelem United Bakeries je Marko Pařík, který už letos v lednu uvedl, že svůj většinový podíl ve firmě prodá lucemburskému partnerovi. Pařík vlastní dvoutřetinový podíl a zbylou třetinu drží podnikatel Edmond Müller z Lucemburska. Ten je ředitelem firmy Moulins de Kleibettingen, která patří již několik generací jeho rodině. Pařík si část akcií chce ponechat a bude nadále ve firmě působit jako poradce.

Spojení s Penamem se slovenskému úřadu nelíbilo

Pařík chtěl spolu se svým bratrem United Bakeries prodat už v roce 2010. Zájem měl zejména Andrej Babiš, který chtěl podnik spojit se svými pekárnami Penam. Fúze pokračovala do července 2012, kdy slovenský antimonopolní úřad odmítl transakci povolit, přestože český ÚOHS tak o měsíc dříve učinil. Babiš pak odmítl zaplatit původně dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil.

Spolumajitelem United Bakeries Marko Pařík
Zdroj: ČTK
Autor: Zlatohlávek Robert

Podle Paříka se po krachu prodeje United Bakeries, které už nějakou dobu spoluřídili manažeři z Agrofertu, firma ocitla ve složité situaci. „Vše obnovit nám trvalo dva roky a musím říct, že to stálo spoustu peněz, určitě jsme přišli o stamiliony korun,“ řekl letos v říjnu Hospodářským novinám.