Česká nafta v Německu má možná řešení, nový majitel skladu nabízí spolupráci

Nový majitel zkrachovalé firmy Viktoriagruppe, v jejíchž skladech v bavorském Kraillingu uložilo Česko strategické zásoby nafty za 1,2 miliardy korun, nabízí státu spolupráci. Cílem je ochránit společné zájmy a zabránit škodám státu i akcionářů firmy, píšou Lidové noviny s tím, že vítězem arbitráže a jediným akcionářem Viktoriagruppe se před dvěma týdny stala firma Cioltit.

„Cioltit nabízí orgánům a organizacím České republiky okamžité navázání
spolupráce, jejímž cílem je ochránění společných zájmů a zabránění škodám, které by mohly vzniknout České republice či akcionáři Viktoriagruppe,“ cituje deník z dopisu, který poslal právní zástupce Cioltitu Správě státních hmotných rezerv (SSHR) a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Největším věřitelem je český stát. Aktiva umožňují úhradu závazků ve vyšší míře, než je nabízena insolvenčním správcem. SSHR a ÚZSVM jedná s konkurzním správcem o mimosoudní dohodě, podle níž by si Česko odvezlo 80 procent nafty a zbytek by nechalo v konkurzní podstatě. Dohodu by musela potvrdit vláda.

Podle listu za firmou Cioltit stojí podnikatel Rostislav Halášek, který byl u zrodu Viktoriagruppe. Po čase se ale rozhádal s obchodním partnerem Petrem Malým, jehož vlastnická práva rozhodčí soud naopak popřel.

Viktoriagruppe naftu ze svých českých skladů odvezla do Kraillingu loni na podzim. V prosinci se pak firma sama poslala do úpadku. Česko nyní nárokuje naftu za 1,2 miliardy korun, která by stačila asi na 2,5 dne běžného provozu státu, dalších 600 milionů korun žádají čeští celníci a finanční správa.