Ještě rychleji. Česká ekonomika poroste o 4,5 procenta, hlásí finance

Ekonomika poroste letos i příští rok ještě rychleji, než se předpokládalo – tak by se dala shrnout nová prognóza ministerstva financí (MF). Letošní HDP by totiž měl stoupnout o 4,5 procenta a v příštím roce o 2,7 procenta. Za zlepšeným odhadem stojí překvapivě silný růst ekonomiky v prvním pololetí.

Ještě v červenci předpokládalo ministerstvo, že letošní růst poskočí o 3,9 procenta a příští rok o 2,5 procenta. Loňský HDP vzrostl o dvě procenta.

Ekonomiku letos podle MF podporuje řada jednorázových faktorů. Jde hlavně o čerpání peněz z evropských fondů nebo rozpočtovou stimulaci v podobě zavedení druhé snížené sazby DPH ve výši deset procent, slev na dani z příjmů u fyzických osob, zvýšení starobních důchodů nebo zvýšení platů ve státní správě. „V neposlední řadě pak k ekonomickému růstu přispívají nízké ceny ropy,“ uvedlo MF.

Video Události
video

Události: Česká ekonomika v růstu

Události: Česká ekonomika v růstu

Dufek: Lidé jsou optimističtější a více utrácejí

Mejstřík: U nezaměstnanosti už narážíme na hranice růstu

A optimistické a více utrácející nejsou pouze domácnosti. „Vedle toho jsou investičně aktivní také české firmy, které díky svým vysokým ziskům v posledních dvou letech se rozhodly rozšiřovat výrobu a nabírat zaměstnance,“ uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

„V celé České republice se staví. Je vidět, že  jsme ekonomiku odšpuntovali.“

Andrej Babiš

ministr financí

Tyto jednorázové faktory ale samozřejmě příští rok odezní. Ekonomický růst by tak měl podle úřadu odrážet normální podmínky a možnosti české ekonomiky. „Očekávaný dobrý stav ekonomiky přesto vede k mírnému zvýšení predikce růstu reálného HDP,“ uvedl úřad.

Inflace naopak klesla

Ministerstvo naopak snížilo odhad vývoje průměrné inflace v letošním roce na 0,4 procenta z červencových 0,5 procenta. Pro rok 2016 počítá s průměrnou inflací 1,1 procenta, zatímco v předchozí predikci to bylo 1,5 procenta. Míra nezaměstnanosti by měla podle nové prognózy být nižší, letos 5,2 procenta a příští rok 4,9 procenta.

U zaměstnanosti ale podle profesora Michala Mejstříka zřejmě už česká ekonomika naráží na hranice svého růstového potenciálu. „V tuto chvíli je zaměstnanost mužů asi 84 procent. Máme vůbec nejvyšší zaměstnanost mužů v celé Evropě,“ dodává Mejstřík.

Ve většině parametrů se prognóza ministerstva podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška od očekávání analytiků prakticky neliší. „Zvýšením HDP ovšem úřad porušil tradici, podle které jeho prognózy patřily na trhu k těm konzervativnějším,“ uvedl.

Letos MF očekává deficit veřejných financí na 1,9 procenta HDP, loni byl 1,95 procenta. „Na příjmové straně by mělo dojít k opětovnému skokovému navýšení výnosu daně z tabákových výrobků a také inkaso DPH by se i přes zavedení druhé snížené sazby na vybrané skupiny komodit mělo vyvíjet příznivě. O necelá tři procenta by mělo vzrůst inkaso přímých daní, které bude podobně jako v roce 2014 taženo především výnosem daně z příjmů právnických osob,“ uvádí prognóza.

Česká národní banka zveřejní novou prognózu příští týden. V té aktuální ze srpna počítá s letošním růstem ekonomiky o 3,8 procenta a pro příští rok o 2,8 procenta.