WHO: Před uzeninami varujeme, ale nevyzýváme, aby lidé maso vůbec nejedli

Varování, že masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu, neznamená, že by lidé měli přestat jíst maso úplně. Světová zdravotnická organizace (WHO) tak reagovala na vlnu emocí, kterou vyvolalo její zařazení uzenin mezi karcinogenní látky jako tabák nebo azbest.

Zpráva Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny, která je součástí WHO, vyvolala zděšení i pobouření takřka po celém světě. Zařadila totiž uzeniny, jako je šunka, slanina či párky, na seznam prokázaných karcinogenů. Rakovinu podle zprávy IARC navíc „pravděpodobně“ způsobuje i nezpracované červené maso. Světová zdravotnická organizace se nyní snaží usměrnit situaci tím, že cílem není to, aby lidé úplně přestali konzumovat maso.

„Nejnovější zpráva agentury nevyzývá lidi, aby přestali jíst zpracované maso, dává ale najevo, že omezení jeho konzumace může snížit riziko rakoviny trávicího traktu,“ stojí ve čtvrtečním vyjádření WHO. Diskutovaná zpráva prý jen potvrdila výživová doporučení WHO z roku 2002, podle nichž by lidé měli snížit konzumaci masných výrobků, aby „snížili riziko rakoviny“.

Bolívie vybídla, aby lidé jedli víc masa z lam

Proti výsledkům zprávy se ostře ohradili především výrobci masných výrobků, ale i někteří politici. Podle Severoamerického masného ústavu, který sdružuje zpracovatele masa především z USA, vědci dokonce upravovali data tak, aby došli k předem určenému závěru. Australský ministr zemědělství zprávu označil za „frašku“.

Naopak bolivijské ministerstvo zdravotnictví zprávu WHO přivítalo a vyzvalo obyvatele planety, aby červené maso ve svém jídelníčku nahradili masem z lam, jelikož má nízký obsah tuků a vysoký podíl nenasycených mastných kyselin.

Víc lidí umírá i kvůli znečištěnému ovzduší

V rámci WHO každopádně působí stálá skupina odborníků, kteří pravidelně hodnotí vliv výživy na vznik a průběh nemocí. Sejít by se měla znovu na počátku příštího roku, aby se na základě nejnovějších vědeckých poznatků zabývala „místem masných výrobků a červeného masa v kontextu zdravé výživy“.

Odhady hovoří o tom, že rakovině způsobené nadměrnou konzumací masných výrobků podlehne každoročně asi 34 tisíc lidí. Karcinomy způsobené kouřením mají podle stejné metodiky na svědomí úmrtí asi jednoho milionu lidí, alkohol zabije každý rok asi 600 tisíc osob a znečištěné ovzduší 200 tisíc.