Vláda schválila vyšší daňové slevy pro rodiny s více dětmi

Za druhé dítě o 1200 korun, za třetí a každé další pak o 3600 korun víc si budou moci rodiče od příštího roku odečíst z daní. Počítá s tím novela zákona o dani z příjmů, kterou schválila vláda. V roce 2017 by mělo podle plánů ministerstva financí nastat další zvýšení. Pro rodiny s jedním dítětem se ale nic nemění – zvýhodnění zůstává na částce 13 404 Kč ročně.

Zdroj: ČTK/SCANPIX BILDHUSET Autor: Anders Thessing

Měsíčně by se částka měla zvýšit proti současnému stavu u druhého dítěte o 100 korun a u třetího a dalšího o 300 korun. Daňové zvýhodnění stouplo již od letoška, a to u druhého dítěte o 200 korun měsíčně a u třetího a dalšího o 300 korun měsíčně. Zvyšování slev je součástí koaliční dohody.

Daňové zvýhodnění u jednoho dítěte zůstane podle návrhu od roku 2016 na 13 404 Kč ročně. U druhého dítěte by od příštího roku měla roční částka stoupnout ze současných 15 804 Kč na 17 004 Kč, u třetího a dalšího dítěte ze 17 004 Kč na 20 604 Kč.

Novela řeší i danění dividend či solární elektřiny

Novela dále mimo jiné usnadňuje danění malých slunečních elektráren. Nyní jsou příjmy z provozování výroben elektřiny zdaňovány jako příjem z jiného podnikání a k němu je třeba podnikatelské oprávnění. Nově ministerstvo financí navrhuje, aby například u solárních elektráren s instalovaným výkonem do 10 kW, na které od letoška nemusí být licence, již nešlo o příjmy ze samostatné činnosti, ale o ostatní příjmy.

Dále norma zavádí směrnici EU o mateřských a dceřiných společnostech. Ta upravuje vyplácení dividend a odstraňuje dvojí ekonomické zdanění zisku.

Novela byla původně součástí návrhu zákona, kterým se mění a ruší některé zákony v oblasti mezinárodní spolupráce při správě daní. Legislativní rada vlády ovšem požadovala předložení samostatného návrhu.