Temelín mimo provoz. Česko se půl dne spoléhalo na cizí zdroje

Energetici v noci na pátek odstavili i druhý výrobní blok elektrárny Temelín od přenosové soustavy kvůli poruše. Od 3. září přitom stojí už první blok, a to kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. Tentokrát bylo důvodem odstávky zvýšené chvění turbogenerátoru rovněž v nejaderné části elektrárny, uvedl její mluvčí Marek Sviták. Kvůli závadě tak muselo Česko zhruba 15 hodin energii dovážet, i když normálně ji exportuje.

Navzdory odstavení Temelína a závadě tepelné elektrárny v Chvaleticích si již odpoledne země vystačila s domácí produkcí. O víkendu se totiž tradičně očekává pokles celkové spotřeby.

„V soustavě v některých hodinách bylo třeba nahradit více než 1000 MW výkonu a během dopoledne se tato hodnota pohybovala okolo 700 MW, což jsou zhruba tři čtvrtiny výkonu jednoho bloku Jaderné elektrárny Temelín,“ uvedla mluvčí ČEPS Barbora Peterová. Dispečeři ČEPS proto museli zažádat u provozovatelů sousedních přenosových sítí o výpomoc. 

„Ta situace je velmi výjimečná a zároveň velice vážná. Podobně vážná situace mě napadá až z konce července roku 2006, kdy jsme museli vyhlásit stav nouze a použít regulační plán.“

Miroslav Vrba

místopředseda představenstva ČEPS

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor řekl, že na cenu elektřiny pro konečné zákazníky nebude mít současný stav vliv. „Odstávky Temelína znamenají pouze ztrátu tržeb a zisku pro ČEZ, na ceně elektřiny se to nikterak neprojeví,“ uvedl. Místopředseda představenstva ČEPS Miroslav Vrba k tomu dodal, že náklady na dovoz elektřiny ponesou provozovatelé jak Temelína, tak Chvaletic. Obvykle se takové dodávky pohybují v řádech desítek milionů korun, uvedl Vrba.

Temelín patří společnosti ČEZ, Chvaletice společnosti Severní energetická. Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž řekl, že společnost se zaplacením počítá. „Na tom, že ten, kdo jde do odchylky, ji hradí, je založen celý systém,“ uvedl. 

Video Vrba: Elektřinu jsme dostali ze Slovenska a Bavorska
video

Vrba: Elektřinu jsme dostali ze Slovenska a Bavorska

Česko elektřinu dlouhodobě vyváží. Podle dat Energetického regulačního úřadu činil za celý loňský rok rozdíl mezi dovezenou a vyvezenou elektřinou 16,3 TWh ve prospěch vyvezené elektřiny. Temelín, největší zdroj výroby elektřiny v Česku, loni do sítě dodal 14,95 TWh elektřiny, tedy zhruba čtvrtinu celkové spotřeby v Česku.

Nejsou to první potíže

Problémy měli v Temelíně už v létě, oba bloky byly souběžně odstaveny na neplánovaných 27 dnů. Elektrárna s výkonem 2000 megawattů je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. Svou produkcí kryje pětinu české spotřeby. 

„Důvodem odstávky bylo zvýšené chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny po zapnutí tlumivky, zařízení, které reguluje napětí v síti v rozvodné stanici Kočín. Zvýšené hodnoty chvění zaznamenalo hned několik čidel. Chybu v měření tak operátoři vyloučili a turbínu odstavili,“ upřesnil mluvčí. Reaktor je podle něj stabilizován na výkonu 16 procent.

První blok by měl být k přenosové soustavě připojen v noci z neděle na pondělí. Práce na zpětných klapkách na potrubí napájecí vody v nejaderné části elektrárny jsou hotovy. Aktuálně probíhá příprava na tlakovou zkoušku před spuštěním bloku.

Ve středu 2. září elektrárna dosáhla svého dosud nejvyššího výkonu poté, co skončila rozsáhlá modernizace obou výrobních bloků a její původní projektový výkon se zvýšil z 1962 na 2158 megawattů. Od 28. srpna po odstávkách poprvé souběžně naplno pracovaly modernizované turbíny obou temelínských bloků.

Podle Gavora jsou opakované problémy Temelína daní za rozsáhlou modernizaci obou výrobních bloků. Připomněl, že původní projektový výkon elektrárny se díky ní zvýšil z 1962 na 2158 megawattů.

„Každý zásah do tak složitého zařízení, jakým jaderná elektrárna bezesporu je, přináší riziko startovacích potíží. A když se k tomu přidají i Chvaletice, tak už to znamená problém pro soustavu,“ uvedl Gavor. Podle něj ČEPS problém vyřeší, aniž to bude znamenat omezení odběru elektřiny pro spotřebitele.

Mimo jsou i Chvaletice

Zcela mimo provoz je i tepelná elektrárna Chvaletice. Dva její bloky podstupují dlouho plánovanou opravu, další dva byly neplánovaně odstaveny v noci na pátek kvůli poruše. „V noci se na jednom bloku objevila netěsnost na tlakovém celku, ve sváru u parní komory. Odstavili jsme ho a opravuje se,“ uvedl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

Elektrárna Chvaletice (ilustrační foto)
Zdroj: ČEZ

Do provozu by mohl být spuštěn v pondělí ráno. Poslední čtvrtý blok je mimo provoz kvůli velkému nánosu strusky v kotli. Tu je nutné odstranit vodním paprskem nebo mechanicky. Blok by mohl opět začít pracovat dnes v noci.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Elektrárna loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na její celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenty.