Bakala prodal bývalé hornické byty, podle Sobotky morálně selhal

Přes 43 000 bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji bude mít nového majitele. Stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, ve které figuruje podnikatel Zdeněk Bakala, kupuje mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital. Potvrdil to mluvčí Round Hill Capital pro Českou republiku Jiří Reichl. Cenu neuvedl. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil prodej bytů za morální a podnikatelské selhání Zdeňka Bakaly.

„Round Hill Capital, plně integrovaný mezinárodní investor a správce realitních investic a majetku, schválil akvizici společnosti RPG Byty,“ sdělil Jiří Reichl. Jedná se o první akvizici společnosti na českém trhu. Spolu s RPG Byty kupuje i servisní firmu RPG Služby.

Reichl doplnil, že Round Hill vnímá nákup bytů jako dlouhodobou investici, o kterou se bude starat. „Je to standardní investice, tak jako má společnost v západní Evropě.“ Mluvčí Roman Frkous za Zdeňka Bakalu ujistil, že práva nájemníků zůstanou zachována. „Postavení nájemníků se prodejem společnosti žádným způsobem nemění. Jejich nájemní smlouvy platí dál, jejich smluvní stranou nadále zůstává společnost RPG Byty.“

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci uvedl, že Bakala „definitivně porušil svůj opakovaný veřejný příslib, že se bude o bytový fond starat a v případě zájmu umožní prodej bytů jejich nájemníkům“. „Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání,“ poznamenal předseda vlády. Prodej bytů mimo struktury spojené s OKD není podle jeho názoru „v souladu se záměrem smlouvy uzavřené při doprivatizaci minoritního státního podílu v OKD“, která počítala s předkupním právem nájemníků. Byl to přitom právě Sobotka, kdo v době privatizace šéfoval ministerstvu financí a příslušnou smlouvu podepsal.

Prodej kritizuje i prezident Miloš Zeman. „Pan Bakala znovu porušil slib, že byty prodá nájemníkům za zvýhodněnou cenu,“ citoval Zemana, který proti Bakalovi vystupuje dlouhodobě, jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Cena se odhaduje na 15 až 20 miliard

Portfolio RPG Bytů sestává ze 43 083 bytů o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních. Podnik je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku.

„Bylo to překvapivé i pro lidi z realitní branže, se kterými jsem to konzultovala. Nečekali, že to půjde tak rychle,“ komentovala obchod redaktorka MF DNES Zuzana Kubátová. O ceně se podle ní „živě spekuluje“, odborníci ji prý odhadují na 15 až 20 miliard korun. „Na české poměry je to velký obchod,“ míní Kubátová.

Společnost získala byty od své mateřské firmy RPG Industries, spoluvlastněné Zdeňkem Bakalou. Ta je koupila od státu v roce 2004 spolu s těžařskou firmou OKD za 4,1 miliardy korun. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek, k čemuž nikdy nedošlo. Právní výklad této podmínky je ovšem podle Kubátové sporný.

Sdružení má obavy ze snížení investic a vyšších nájmů

Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ Roman Macháček podle svých slov o prodeji bytů nevěděl, zprávu označil za „blesk z čistého nebe“. Obává se, že nový vlastník se bude snažit z investice vytěžit maximum, což znamená minimální investice do oprav a zvyšování nájemného. „Investor se bude tvářit, že to koupil v dobré víře, a těžko se po něm bude něco vymáhat. Pro nájemníky z toho nic dobrého nebude,“ řekl Macháček.

Jedná se podle něj o další krok k dokončení podvodné privatizace OKD a hornických bytů. Může prý souviset s tím, že privatizaci OKD má projednávat soud. „Místo toho, aby byty vlastnili nájemníci, bývalí horníci a jejich rodiny, získala je skupina gaunerů, která z nich získala desítky miliard a teď je prodala dalším investorům,“ postěžoval si Macháček.

Video Zprávy ve 12
video

Bakala prodal bývalé hornické byty firmě Round Hill Capital

Bakala prodal bývalé hornické byty firmě Round Hill Capital

Kubátová: Prodej bytů OKD byl překvapením i pro lidi z branže

Macháček: Rychlost prodeje RPG Bytů vzbuzuje obavy

Mrkous nicméně předeslal, že společnost RPG Byty byla připravena k prodeji už delší dobu. „Na nynějším prodeji není nic nečekaného ani náhlého. Znamená to, že dosavadní vlastníci jako finanční investoři již dokončili všechny standardní kroky jak společnost stabilizovat, ozdravit, nasměrovat k rozvoji, zlepšit její výkonnost a zvýšit její hodnotu, a přišel čas nalézt pro ni vhodného kupce,“ míní Frkous. Odborné zkušenosti a tržní postavení firmy Round Hill budou podle něj pro RPG Byty jednoznačným přínosem.

Jednatel RPG Byty Pavel Klimeš se nechal slyšet, že během uplynulých deseti let firma bytové portfolio významně renovovala, zajistila lepší kvalitu života pro nájemníky a vytvořila efektivní systém pronajímání a údržby. „Těší nás, že došlo k dohodě o prodeji tohoto portfolia společnosti Round Hill, která patří k zavedeným investorům a správcům v oboru a nepochybujeme, že se stane spolehlivým partnerem pro všechny naše nájemníky.“

Round Hill Capital je globální společnost zaměřená na investice a správu v realitní oblasti registrovaná v Londýně. Má pobočky ve Spojeném království, Německu, Lucembursku, Belgii, USA a Nizozemsku. Od založení v roce 2002 investovala do svého evropského portfolia kapitál přesahující hodnotu šesti miliard eur (přes 162 miliard korun).