Daňová kontrola jednou za 120 let? Úřady vykázaly z Prahy už 300 firem

Prahu si jako své daňové sídlo přitom vybírá stále více firem. Společnosti sice fakticky fungují v jiných regionech, ale tím, že mají sídlo v hlavním městě, spadají pod pražskou finanční správu. Některé to dělají záměrně, v hlavním městě je totiž podstatně menší šance, že na ně přijde kontrola. Jenže finanční ředitelství začalo takové firmy posílat zpátky do krajů, kde opravdu podnikají. Letos už to bylo 300 firem a další stovky ještě přibydou.
Na jedné adrese mohou sídlit stovky firem
Zdroj: ČT24

V Praze celkem sídlí fyzicky i virtuálně přes půl milionu firem. Šance na kontrolu ze strany finančního úřadu je v hlavním městě podle odhadů jednou za 120 let, podle jiných dokonce jednou za 200 let. „Pražský finanční úřad není schopný provádět kontroly všech daňových subjektů, které jsou zaregistrované v Praze,“ potvrzuje mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Paterová a dodává, že zákon Generálnímu ředitelství ukládá, aby provádělo delegaci na jiné finanční úřady.

Podle finančního ředitelství jsou některé přesuny do hlavního města jen z toho důvodu, aby se firmy vyhnuly kontrole. Jde zejména o virtuální firmy, kterých může na jedné adrese sídlit třeba stovka. V Česku jde o běžnou a legální záležitost: virtuální sídlo se společnosti hodí, když potřebuje kancelář jen párkrát za měsíc nebo chce prestižnější adresu. Do místa také chodí firmě pošta.

V poslední době ale začalo finanční ředitelství některé firmy posílat zpátky do krajů, kde opravdu podnikají – kontrolu tak budou provádět krajská ředitelství a je tak mnohem vyšší šance na kontrolu. Letos už finanční úřady takzvaně delegovaly z Prahy přes 300 firem.

Video Úřady delegovaly z Prahy 300 firem
video

Úřady delegovaly z Prahy 300 firem

„Ta řízení sebrala daňovým úředníkům spoustu času. Místo toho, aby probíhaly kontroly, tak si poplatníci a daňové úřady dopisují, jestli je správné, aby podléhali správci daně na adrese svého sídla, nebo to správné není,“ vysvětluje specialista na daně Petr Frisch.