Číňané připravují zatím svou největší zahraniční akvizici: chtějí koupit americký Micron

Peking/San Francisco - Číňané by rádi získali amerického výrobce paměťových čipů Micron Technology. Pokud firmu koupí, bude to jejich zatím největší akvizice v zahraničí. Za převzetí amerického výrobce je čínská státní technologická společnost Tsinghua Unigroup připravena zaplatit 23 miliard dolarů (567 miliard Kč). Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Číňané měli před časem zájem i o americký Micron
Zdroj: ČTK/Tetra Images Autor: ČTK/Tetra Images

Tsinghua Unigroup je podle zdrojů ochotna zaplatit za každou akcii Micronu 21 dolarů. Nabídka tak zahrnuje téměř dvacetiprocentní prémii k pondělní závěrečné ceně akcií na burze. Za poslední rok se cena akcií Micronu snížila téměř o polovinu, upozorňuje The Wall Street Journal. Jeden ze zdrojů uvedl, že čínská firma již svou nabídku Micronu představila. Mluvčí amerického podniku však obdržení nabídky popřel a odmítl celou záležitost komentovat.

Podle agentury Reuters by jakýkoliv plán na zahraniční převzetí Micronu pravděpodobně přezkoumával Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS). Ten by mohl transakci zablokovat, pokud by podle jeho názoru představovala hrozbu pro národní bezpečnost.

Micron je posledním velkým americkým výrobcem paměťových čipů DRAM používaných v osobních počítačích. Vyrábí rovněž čipy NAND určené pro uchovávání dat v mobilních zařízeních, jako jsou chytré telefony.