Ministerstvo kvůli tendru na mýto oslovilo 27 možných zájemců

Praha - Ministerstvo dopravy oslovilo 27 firem, které by se mohly zúčastnit tendru na provozovatele současného systému výběru mýta. Stávající soustavu řídí firma Kapsch, které vyprší smlouva na konci příštího roku. Zadávacím řízením se má v úterý odpoledne zabývat řídicí výbor složený ze zástupců parlamentních stran.

„Nejdříve vypíšeme soutěž na provozovatele stávajícího systému tak, aby měl reálnou šanci každý seriózní zájemce. A pochopitelně, že tímto krokem sledujeme také zlevnění provozních nákladů. Systém upravíme pro Evropskou službu elektronického mýta a rozdělíme, aby stát mohl provozovat srdce mýta - centrální systém,“ uvedl Ťok. 

Současná vyjednávání se zástupci Kapsche o součinnosti jsou podle expertního týmu složitější, než si ministerstvo představovalo, a mohl by tak hrozit odklad soutěže z letošního léta na začátek příštího roku. Nutnost dohody s Kapschem o součinnosti a autorských právech jako podmínku vypsání tendru zmiňuje i materiál pro vládu. 

Kapsch se zdůvodněním možného zpoždění nesouhlasí. „Zásadně se distancujeme od aktuálních mediálních výstupů, které dávají do souvislosti zpožďování vyhlášení mýtného tendru s obtížemi při vyjednávání s firmou Kapsch o součinnosti. Naše společnost nezpůsobila problémy, která má ministerstvo dopravy s přípravou a vyhlášením tohoto tendru,“ uvedl mluvčí Kapsche David Šimoník. Kapsch se podle něj obává, že ministerstvo dopravy stále nemá konkrétní představu, co po něm má požadovat či co očekává. 

Elektronická viněta od firmy Kapsch
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Horázný

Podle Kapsche i přes jeho výzvy začala jednání s ministerstvem až před několika týdny. „Svou snahu pomoci státu opakovaně zmiňujeme na všech setkáních a jednáních s jeho zástupci. Zároveň upozorňujeme, že naše součinnost musí být v mezích, které nám neznemožní účast v připravovaném mýtném tendru. Toto ostatně vzala s pochopením na vědomí i pracovní skupina ministerstva dopravy na posledním setkání,“ dodal Šimoník. 

Elektronický mýtný systém pracuje v Česku více než 8,5 roku. Vybral pro stát již téměř 63 miliard korun, první pololetí 2015 skončilo se 4,8 miliardami korun o 12 procent lépe, než srovnatelné období loňska. Účinnost výběru mýta dosahuje 99,6 procent.