Zeman podpořil Babišův návrh rozpočtu

Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman podpořil návrh státního rozpočtu. Po jednání v Lánech to oznámil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Očekává, že zákon o rozpočtu prezident podepíše. Babiš dodal, že v současné době po něm ministerstva chtějí o 38 miliard více, než obsahuje návrh rozpočtu. Před měsícem to bylo asi 57 miliard.
Ministr financí Andrej Babiš po jednání v Lánech
Zdroj: ČT24

„Poradní tým pana prezidenta podpořil návrh na rozpočet příštího roku. Ocenil, že deficit klesá v řadě, protože letos máme 100 miliard a příští rok bude 70 miliard,“ řekl Babiš po dnešní schůzce. Dodal, že ho Zeman vyzval, aby neustupoval tlaku ke zhoršení deficitu.

Andrej Babiš po jednání v Lánech: „Vycházím z toho, že když to pan prezident i jeho expertní tým podpořil a sám chce přijít na projednávání rozpočtu na vládu, tak to podepíše. Řekl jsem, že dlouhodobě musí být cílem naší země vyrovnaný rozpočet. Ale bez toho, abychom uškrtili ekonomiku.“


Zemanův expertní tým podle Babiše podporuje především investice do dopravních staveb a na spolufinancování evropských fondů v rámci ministerstva pro místní rozvoj. „Také byla vyslovena podpora elektronické evidenci tržeb, kterou my jako vláda považujeme za základ boje proti šedé ekonomice,“ dodal Babiš.

Zemanovi se nelíbí způsob financování vědy a školství

Kriticky se podle něj Zeman vyjádřil k tomu, že „u financování vědy a výzkumu chybí vůbec nějaký systém hodnocení a přidělování“. Kritika prý zazněla i u financování soukromého školství. „Pan prezident byl informován, že 90 procent těch škol je zaměřeno na humanitní vědy,“ řekl Babiš.

Dodal, že ve vyšším očekávání výběru daní a lepší struktuře financování mandatorních výdajů našel dalších deset miliard. Z nich dostala přislíbeno například ministryně školství Kateřina Valachová 2,1 miliardy a ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek 1,25 miliardy, dodal Babiš. „Samozřejmě každý ten ministr tam má nějakou vatu a já oceňuju, když to přizná a jedná na rovinu, místo toho, abychom si hráli na nějakou schovávačku,“ řekl.

S čím v tuto chvíli počítá rozpočet na příští rok?

  • Státním zaměstnancům vzrostou platy o 3 procenta; úředníci, kteří spadají pod služební zákon, dostanou přidáno 5 %. Ministři, senátoři nebo poslanci si mají polepšit o víc než 6 %.
  • Kabinet plánuje i růst důchodů: průměrně o sto korun měsíčně. K tomu ještě letos v prosinci dostanou všichni penzisté jednorázový příspěvek 600 korun.
  • Naopak sociální dávky by měly zůstat na stejných úrovních. Ministryně práce a sociálních věcí ale vyjednává o navýšení příspěvku pro postižené o 5 až 10 procent.

ODS kritizuje zvyšování výdajů

Návrh rozpočtu kritizuje opozice. Předsedovi ODS Petru Fialovi se nelíbí, že i v době hospodářského růstu má být rozpočet schodkový. „Se současnou socialistickou vládou se na prioritách neshodneme. Zatímco podle ODS by vláda měla vysoký hospodářský růst využít ke snižování deficitu státního rozpočtu a zároveň rušení zbytečných daní, priority levicové vlády jsou ve zvyšování výdajů na sociální dávky a v nárůstu počtu a platů státních zaměstnanců,“ uvedl Fiala. „První návrh rozpočtu také ukazuje rozdíly mezi jednotlivými koaličními stranami,“ poznamenal. Zatímco ministerstva pod vedením hnutí ANO si podle něj polepší průměrně o 8,7 procenta, ministerstvům pod ČSSD klesnou příjmu o 2,7 procenta a lidoveckým úřadům o 4,7 procenta.

Příjmy a výdaje státního rozpočtu v letech 2015 až 2018 (v mld. Kč)
Zdroj: MF

Celkem počítá vláda v příštím roce se schodkem 70 miliard korun, celkovými výdaji 1,139 bilionu korun a příjmy 1,069 bilionu korun. Schodek by měl - hlavně díky růstu ekonomiky a vyššímu výběru daní - klesat i v dalších letech. 

Podle červnového návrhu ministerstva financí by výdaje měly příští rok klesnout polovině úřadů. Příjmy by měly stoupnout třeba ministerstvům pro místní rozvoj, životního prostředí nebo obrany. Řada ministrů s návrhy výdajů nesouhlasí a s Babišem o jejich zvýšení jedná. Vláda musí návrh rozpočtu schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září. 

Babiš by měl v pondělí jednat s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), ve středu ráno s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a 12. srpna s ministrem vnitra Milanem Chovancem (oba ČSSD).

V pondělí také vláda probere návrh rozpočtu se zástupci zeměstnavatelů a odborů. Ty bude zajímat hlavně podpora podnikání a růst platů na příští rok.

Video Zeman je s navrhovaným rozpočtem spokojen
video

Zeman je s navrhovaným rozpočtem spokojen

Zeman je s navrhovaným rozpočtem spokojen

Mimořádné pořady ČT24