Španělská cesta ze dna: Ekonomika rostla nejrychleji za osm let

Madrid – Po číslech o snižující se nezaměstnanosti z minulého týdne, přichází z Madridu další pozitivní zpráva – španělská ekonomika v prvním čtvrtletí rostla nejrychleji za více než osm let. Hrubý domácí produkt se oproti předchozímu čtvrtletí zvýšil o jedno procento, a mírně tak zrychlil z 0,9 procenta v předchozích třech měsících. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil španělský statistický úřad.
Záchrana španělské ekonomiky
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Tamní vláda nyní očekává, že za celý rok španělská ekonomika vzroste o 3,3 procenta, tedy rychleji než jinde v eurozóně. Přitom se spoléhá, že oživení jí zajistí vítězství v listopadových volbách. V zemi je ale stále bez práce přes pět milionů lidí. Míra nezaměstnanosti sice začala klesat a počet nově vzniklých míst byl ve druhém čtvrtletí nejvyšší za deset let, mnoho pracovních míst je však špatně placených a pouze dočasných.

  • Mezičtvrtletní růst byl v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters, meziročně však analytici počítají s růstem jen o 2,7 procenta.

„Začínáme vidět světlo na konci tunelu,“ prohlásil ministr hospodářství Luis de Guindos. Dodal, že míra nezaměstnanosti, která se ve druhém čtvrtletí snížila na 22,4 procenta, by měla do tří let klesnout pod deset procent. Naznačil, že vláda by příští rok poprvé za šest let mohla zvýšit mzdy státních zaměstnanců.

Zpráva o HDP přichází se začátkem turistické sezony, která by letos měla být pro Španělsko rekordní. To by mohlo dále podpořit ekonomický růst v příštích měsících, i když někteří ekonomové se domnívají, že růst v nejbližším období zpomalí.

Španělsko požádalo o pomoc pro své banky

Španělsko prošlo během pěti let dvěma recesemi, z nichž poslední skončila v závěru roku 2013. Země se stala největším státem eurozóny, která byla nucena požádat Brusel o finanční pomoc. Na rozdíl od Irska nebo Řecka směřovalo 100 miliard eur, o které Španělsko požádalo v roce 2012, pouze do tamního bankovního sektoru. Vláda schválila plán bankovní reformy, jehož hlavní součástí bylo očištění bank od špatných úvěrů a toxických aktiv pomocí takzvané „špatné banky“. Za celý loňský rok pak vykázal hrubý domácí produkt Španělska růst o 1,4 procenta po poklesu o 1,2 procenta v předchozím roce.

Vláda tento měsíc předpověděla, že míra nezaměstnanosti se příští rok dostane pod 20 procent. Podle ministra hospodářství Luise de Guindose by se měla španělská ekonomika do konce příštího roku vrátit na úroveň z doby před globální finanční krizí. Meziročně ekonomika vzrostla o 3,1 procenta.