Řecká krize způsobila výprodej nemovitostí, k mání jsou i ostrovy

Atény - Nemovitostí, které jsou v Řecku na prodej, rychle přibývá. Místní totiž nemají peníze na dostavbu a na splácení půjček. Jen v hlavním městě ceny bydlení za poslední dva roky klesly zhruba o čtvrtinu. Levné reality tak začínají lákat zahraniční investory. Ti nejzámožnější se zajímají o celé ostrovy.
Video Události ČT: V Řecku zlevňují nemovitosti
video

Události ČT: V Řecku zlevňují nemovitosti

Události ČT: V Řecku zlevňují nemovitosti

UD - 21. 7. 2015

Rafajlovič: Rizika pro nákup nemovitostí v Řecku jsou stále vysoká

Na ostrově Sými se dvoupodlažní vila s výhledem na moře a třemi ložnicemi ještě nedávno nabízela k prodeji za 5 a čtvrt milionu korun. Nyní je ke koupi za částku o více než půl milionu nižší. Podobných nemovitostí na prodej po celém Řecku přibývá.

Ceny bytů v Helénské republice klesají od roku 2009. U bytů a apartmánů v Aténách se podle řecké centrální banky za poslední dva roky propadly zhruba o čtvrtinu, za posledních pět let dokonce o polovinu. Drobní investoři se ale zatím do Řecka příliš nehrnou.

Vývoj cen aténských nemovitostí
Zdroj: ČT24

„V současné době je to spíš prostor pro investory, kteří mají rádi riziko. Pro většinu Evropanů je prostředí nestabilní a nikdo neví, co se dá očekávat v oblasti daní či v právním prostředí,“ vysvětluje prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný.

Češi, kteří si chtějí koupit v Řecku byt nebo domek na úvěr, se mohou obrátit na tuzemské banky. „Umožňujeme klientům vzít si hypotéku na nemovitost v Řecku, s tím, že klient musí ručit nemovitostí tady v České republice,“ vysvětluje podmínky mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.

O Řecko se začínají zajímat i finanční špičky světa. Například jeden z nejúspěšnějších investorů Warren Buffett si spolu s italským magnátem Alessandrem Protem vybrali ostrov Agios Thomas. Podle agentury ANA zaplatili 15 milionů eur, tedy asi 405 milionů korun.

Řecký ostrov Patroklos je na prodejV Řecku nejsou za výhodných podmínek k mání pouze nemovitosti, ale i celé ostrovy. Helénská republika disponuje členitým pobřežím, přičemž většina z ostrovů je neobydlená. Několik jich prodává řecká vláda, jiné soukromníci. Některé z ostrovů v důsledku krize zlevnily až o polovinu, ty nejlevnější lze pořídit za desítky milionů korun.