Finance ztratily při správě dluhu 10 miliard, ukázal audit

Ztráty kvůli postupu ministerstva financí při správě státního dluhu za posledních deset let přesahují 10 miliard korun, píše server Neovlivní.cz s odkazem na interní audit, který si nechal zpracovat šéf resortu Andrej Babiš (ANO). Z auditu vyplývá, že ministerstvo při obchodech s bankami opakovaně sjednávalo pro stát krajně nevýhodné podmínky. Pochybení prý spadají hlavně do éry pravicových vlád.

Ministerstvo financí
Zdroj: ČTK Autor: Jan Černý

Ministerstvo údajně při derivátových operacích nechávalo banky vybrat, zda úroky od něj mají být fixní nebo pohyblivé. Jedna z operací skončila v roce 2014, závazky z ní ale pro stát platí ještě dalších deset let, což představuje ztrátu přes 1,5 miliardy korun. Při další operaci se podle serveru ministerstvo zase ocitlo v rozporu se zákonem v pozici spekulanta, přičemž v celkovém objemu může změna kurzu koruny o deset procent v tomto případě znamenat ztrátu až 16 miliard korun.

  • "Mám avízo, že tam jsou nějaké problémy většího rozsahu, takže já budu rád, když se k tomu vyjádří i zaměstnanci, i když někteří už tam nepracují. Žádal jsem interní audit, aby skutečně ty své argumenty a informace podložili znaleckými posudky," uvedl ministr Andrej Babiš.

Audit podle Neovlivní.cz vypracoval odbor interního auditu, který si k tomu přizval soudního znalce z oboru ekonomiky Jaroslava Bradu. "Na auditu jsem se podílel, ale to je tak všechno, co vám k tomu mohu říci. Jsem vázaný mlčenlivostí," sdělil serveru Brada.

Zjištěná pochybení spadají podle všeho většinou do éry, kdy ministerstvo financí ovládala dnešní pravicová opozice. Konkrétní odpovědnost pak nesou ministerští úředníci, u nichž audit konstatoval obří kumulaci funkcí. Jeden zaměstnanec současně řídí operace, uzavírá smlouvy a zároveň má na starost kontrolu a vypořádání obchodů. To podle auditorů vede ke konfliktu zájmů a vysoké míře rizika selhání. Exministr Miroslav Kalousek (TOP 09) na závěry zatím nereagoval.