Gazprom hledá cestu na nové trhy. Pomoci má aliance s Shell

Petrohrad – Ruský plynárenský podnik Gazprom chce vytvořit globální strategickou alianci s britsko-nizozemským ropným koncernem Royal Dutch Shell. Obě společnosti si v rámci spolupráce vymění část majetku a Gazprom bude moci pronikat na nové trhy. Agentuře Reuters to řekl šéf Gazpromu Alexej Miller.

Shell je jednou ze tří evropských společností, s nimiž Gazprom uzavřel ve čtvrtek předběžnou dohodu na zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream z Ruska přes Baltské moře do Německa. Vedle Shellu jsou dalšími partnery německý E.ON a rakouská OMV. Vedle toho Wintershall, který je dceřinou firmou německého koncernu BASF a podílníkem konsorcia pro původní Nord Stream, sdělil, že o své účasti v projektu rozšíření jedná.

Gazprom a Shell rovněž začnou pracovat na rozšíření společně vlastněného závodu na zpracování zkapalněného zemního plynu na dálněvýchodním ostrově Sachalin, řekl Miller.

Podnikání vítězí nad politikou

Šéf Gazpromu Alexej Miller„Dokumenty takového významu se podepisují jen jednou za pět let, možná i jednou za deset let,“ řekl šéf Gazpromu Alexej Miller na okraj ekonomického fóra v Petrohradu. Na otázku, jak Gazprom přesvědčil Shell k prohloubení spolupráce, Miller uvedl, že podnikání vítězí nad politikou.


Aliance se Shellem je pro Gazprom významným počinem v době, kdy řada západních energetických společností omezuje spolupráci s Ruskem v důsledku západních protiruských sankcí. Ruský podnik nyní hodlá bojovat zejména o podíl na evropském trhu s plynem, kde se kvůli propadu těžby v zemích Evropy otevřou další možnosti dovozu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Společnost je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky.