Cigarety podraží. Během tří let až o šest korun

Praha – Cena krabičky cigaret se příští rok zvýší o tři až čtyři koruny, v dalších dvou letech o korunu až dvě. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Důvodem, proč vláda přistoupila ke zvýšení spotřební daně, je slabší kurz koruny a snaha ministerstva mít jasnější představu o budoucím inkasu této daně. „Pro zajištění předvídatelnosti daňových příjmů a z důvodu udržení stability tabákového průmyslu se pro roky 2017 a 2018 navrhuje postupné navýšení sazeb u všech tabákových výrobků,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu.

Česko musí splnit směrnici EU, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret. Slabší koruna by podle ministerstva bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Podíl daní na ceně cigarety
Zdroj: ČT24

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. „Dopady na příjmy státního rozpočtu byly vypočítány staticky, při jejich vyčíslení nebyly zvažovány změny chování spotřebitelů v důsledku navýšení cen tabákových výrobků,“ uvádí materiál. Inflaci by měl návrh zvýšit v roce 2016 o 0,245 procentního bodu, v roce 2017 a 2018 o méně než 0,1 procentního bodu.

V poměru k ostatním evropským zemím jsou cigarety v Česku relativně levné. Pokud budeme srovnávat balení téže značky, které v tuzemsku stojí 88 korun, pak v Polsku za stejnou krabičku dáte v přepočtu 92 korun a na Slovensku ještě o korunu více. Mnohem dráže vychází balíček v Itálii nebo Německu (137, respektive 140 korun). Ve Francii se pak blíží dvěma stům a v Británii cena dokonce překračuje hranici 300 korun.

Cena stejné krabičky cigaret v Evropě
Zdroj: ČT24

Žádné kouření v restauracích

Vláda vedle toho podpořila také úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech nebo tanečních zábavách. Norma zakazuje i prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu. Stejné omezení jako pro tabákové výrobky mají platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit si je by nemělo být možné ani v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách. Upravit se má i prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu.