Kanadské tabákové firmy mají zaplatit kuřákům stovky miliard

Montreal – Více než 15 miliard kanadských dolarů (300 miliard korun) má podle rozhodnutí nejvyššího soudu provincie Quebec zaplatit trojice tabákových koncernů svým zákazníkům za poškození jejich zdraví v důsledku kouření. Všechny tři firmy už ohlásily, že se proti rozsudku odvolají.
Video Kanadští kuřáci mají dostat od tabákových firem odškodnění
video

Kanadští kuřáci mají dostat od tabákových firem odškodnění

Kanadské tabákové firmy JTI-Macdonald, Imperial Tobacco a Rothmans Benson & Hedges žalovalo přes milion Kanaďanů kvůli údajnému poškození svého zdraví. Nyní, po téměř sedmnácti letech, vynesl quebecký soud rozsudek a nařídil tabákovým společnostem zaplatit v přepočtu 300 miliard korun. Jak píše BBC, jedná se o vůbec největší odškodnění, jaké kdy kanadský soud přiznal.

Podle žaloby firmy už od padesátých let věděly, že prodávají výrobky škodlivé lidskému zdraví, které způsobují rakovinu a jiné nemoci a vytvářejí na sobě závislost. Nedostatečně prý ale spotřebitele o rizicích spojených s kouřením informovaly. „Je to velký den pro oběti tabáku, které na toto rozhodnutí čekaly sedmnáct let,“ citoval server kanadské stanice CBC Maria Bujolda, výkonného ředitele quebecké rady pro tabák a zdraví.

Firmy v prohlášení uvedly, že nepovažují za spravedlivé, aby nesly odpovědnost za svobodné rozhodnutí kuřáků. „Dnešní rozhodnutí ignoruje fakt, že jak dospělí spotřebitelé, tak vlády věděli o rizicích spojených s kouřením desítky let. Soud se snaží zbavit spotřebitele veškeré zodpovědnosti za své konání,“ poznamenala Tamara Gittoová z Imperial Tobacco Canada.

Ve srovnání s historicky největší pokutou pro tabákový průmysl je nicméně kanadský verdikt ještě relativně mírný. V roce 1998 dosáhlo 46 amerických států odškodnění ve výši 246 miliard dolarů (podle současného kurzu více než 6 bilionů korun). Důvodem byly rovněž zdravotní následky, které kuřákům způsobila konzumace tabáku. Pět největších tabákových firem v USA tehdy navíc souhlasilo, že změní marketing svých produktů (například zastavily reklamu zaměřenou na mládež) a budou se finančně podílet na kampaních proti kouření.