ECB: Odliv vkladů z řeckých bank se zpomalil, strop úvěru nezvedneme

Atény/Frankfurt - Evropská centrální banka (ECB) tento týden poprvé od února nezvýšila řeckým bankám strop úvěrů z programu nouzového financování (ELA), který je nyní pro řecké banky jediným zdrojem peněžní likvidity. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje z bankovního sektoru. ECB tento krok údajně zdůvodňuje tím, že se výrazně zpomalil odliv vkladů z bank v této zadlužené jihoevropské zemi. Zdroje Reuters ale uvedly, že v dubnu a zejména poslední týden se odliv vkladů z řeckých bank výrazně zrychlil. Řecko se snaží zajistit si od věřitelů nové peníze, aby zůstalo solventní.
Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA/Martti Kainulainen Autor: Martti Kainulainen

Vláda od března bezvýsledně jedná se zástupci věřitelů o uvolnění zbylých peněz z dohodnutého úvěrového programu výměnou za přesvědčivý plán reforem. Obavy z nezdaru jednání a z následného bankrotu Řecka ale vyvolávají odliv vkladů z řeckých bank. Banky v Řecku nemají přístup na evropský mezibankovní trh ani ke standardním refinančním úvěrům od ECB a jsou závislé na programu ELA, z něhož poskytuje peníze řecká centrální banka.

Limit celkového objemu peněz v rámci ELA však určuje ECB a zatím každý týden tento strop mírně zvýšila až na nynějších 80,2 miliardy eur (2,2 bilionu Kč). Uvnitř ECB ale pod vedením guvernéra německé centrální banky narůstá proti těmto úvěrům odpor s poukazem na to, že se jimi v podstatě financuje řecká vláda, od níž si řecké banky kupují krátkodobé dluhopisy.

Takzvaní „jestřábi“ v ECB také požadují zvýšení odpočtu z hodnoty zástav, jimiž řecké banky kryjí úvěry z ELA. Bankovní zdroj uvedl, že ECB tentokrát strop ELA nezvýšila, protože odliv vkladů se výrazně zpomalil a banky mají zatím dostatečný nárazník peněžní likvidity v celkovém objemu tří miliard eur. To agentuře Reuters potvrdil i nejmenovaný činitel řecké vlády.

Řecká krize
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE
Autor: Matthias Stolt

Řecký list Kathimerini ale napsal, že výběr vkladů v Řecku se v posledních dnech znovu zvýšil kvůli rostoucím obavám, že vláda bude nucena výrazně omezit výběry, podobně jako se to stalo před dvěma lety za bankovní krize na Kypru. To i potvrdily zdroje ze tří řeckých bank, podle nichž se odliv vkladů v dubnu zrychlil na pět miliard eur z necelých dvou miliard eur v březnu. 

A v posledních dnech z řeckých bank odcházelo 200 až 300 milionů eur denně. 


Mnohé by tak měla ukázat čerstvá statistika. Ve čtvrtek vyjdou oficiální údaje o dubnovém vývoji vkladů v Řecku. Spekulace o zavedení limitů na výběr vkladů a omezení pohybu kapitálu se v Řecku rozšířily na počátku týdne, kdy přední opoziční poslankyně a bývalá ministryně zahraničí Dora Bakojannisová v televizi řekla, že takové kroky by vláda mohla podniknout o nadcházejícím prodlouženém víkendu, kdy Řecko slaví pravoslavné svatodušní svátky. Podle ní by se to stalo, kdyby se vláda rozhodla, že Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) neuhradí do 5. června splatný dluh. Řecká vláda ale jakékoli takové kroky vyloučila.

Omezováním přísunu peněz z ELA zvyšuje ECB tlak na to, aby Atény zrychlily jednání s věřiteli. Mluvčí Evropské komise nyní řekl, že v těchto rozhovorech dál přetrvávají neshody v otázkách rozpočtových cílů, reforem důchodového systému a trhu práce, ale i ohledně velikosti státního sektoru.  

Za klíčový se teď považuje termín 5. června, kdy musí Řecko uhradit další dlužnou splátku MMF v částce 300 milionů eur. Za celý červen pak mají Atény fondu splatit celkem 1,6 miliardy eur. Přibývá ale vysoce postavených představitelů řecké vlády, kteří tvrdí, že Atény na uhrazení splátky měnovému fondu nemají peníze a dají místo toho přednost výplatě mezd a důchodů.