Konec bankovního tajemství ve Švýcarsku pro občany EU

Brusel - Evropská unie podepsala se Švýcarskem dohodu o daňové transparentnosti. Ta bude pro obyvatele EU prakticky znamenat konec švýcarského bankovního tajemství a znemožní jim ukrývat na účtech u švýcarských bank nezdaněné peníze.
Video EU si na Bernu vymohla konec bankovního tajemství
video

EU si na Bernu vymohla konec bankovního tajemství

Evropská unie a Švýcarsko si podle dohody budou od roku 2018 automaticky vyměňovat informace o bankovních účtech svých obyvatel. „Dnešní dohoda ohlašuje novou éru daňové transparentnosti a spolupráce mezi EU a Švýcarskem. Je to další úder namířený proti daňovým podvodníkům a další krok ke spravedlivějšímu zdanění v Evropě,“ uvedl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Dohoda musí být nicméně ještě ratifikována ve Švýcarsku. Ratifikace by si přitom mohla vyžádat referendum, v němž by mohli občané smést dokument pod stůl. Nebyl by to první případ, kdy by se Švýcaři v lidovém hlasování postavili proti užší spolupráci s EU.

Členské státy EU budou díky dohodě každoročně dostávat údaje o účtech svých daňových poplatníků u švýcarských bank. Informace budou zahrnovat například jméno, adresu, datum narození a stav konta. „Tato nová transparentnost by neměla jen zlepšit schopnost členských států vypátrat osoby vyhýbající se placení daní a zakročit proti nim, měla by také fungovat jako odstrašující prostředek proti ukrývání příjmů a majetku v zahraničí s cílem vyhnout se placení daní,“ nastínila Evropská komise.


Dohoda se Švýcarskem podle EU odpovídá globálním standardům Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) týkajícím se výměny informací. Moscovici v současnosti pracuje na podobných dohodách s Andorrou, Lichtenštejnskem, Monakem a San Marinem. Jejich podpis se očekává ještě v letošním roce.