Ministři financí EU odklepli 50 miliard na pomoc Ukrajině

Praha – Ukrajina se dočká od Evropské unie finanční pomoci ve výši zhruba 50,5 miliardy korun. Dohodli se na tom unijní ministři financí. S návrhem ústy Andreje Babiše souhlasila i Česká republika. Cílem nové půjčky je pomoci Ukrajině překonat kritickou fiskální situaci a slabou platební bilanci. Návrh ale ještě musí schválit Evropský parlament.
Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA Autor: Ismo Pekkarinen

Program má přispět ke snahám Kyjeva pokročit v reformách a vypořádat se s hospodářskými a politickými problémy. Pomoc je přitom vázaná právě na určité reformní kroky. Velká Británie a některé další země v minulých dnech navrhovaly, aby původní částka, s kterou přišla komise, byla zvýšena až na 2,4 miliardy eur (66,8 miliardy Kč). 

Ministři dnes nakonec schválili původní částku, tedy 1,8 miliardy eur. Dali ale zároveň najevo, že by podpořili ještě další pomoc, pokud ji komise navrhne. Babiš dnes připomněl, že EU má na podobné půjčky fond. „Historicky je s těmito půjčkami dobrá zkušenost,“ poznamenal. 

Makrofinanční pomoc je nástroj Unie umožňující reagovat na potíže partnerských zemí s platební bilancí. Doplňuje pomoc poskytovanou Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Úvěry jsou financovány prostřednictvím výpůjček EU na kapitálových trzích. Získané peníze jsou pak za podobných finančních podmínek dále půjčovány přijímajícím zemím. 

Petro Porošenko a Arsenij Jaceňuk
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergej Chužavkov

Nový program má být realizován ještě letos a počátkem roku 2016. Je to přitom už třetí program evropské makrofinanční pomoci Ukrajině od roku 2010. Jen v roce 2014 vyplatila Evropská komise na pomoc Ukrajině v rámci probíhajících programů částku 1,36 miliardy eur (37,9 miliardy Kč). 

Vyplacení poslední splátky ve výši 250 milionů eur v rámci těchto programů je možné očekávat letos na jaře, pokud Ukrajina úspěšně provede sjednaná politická opatření a dosáhne průběžných uspokojivých výsledků v programu MMF.