Silnější dolar zvedne ceny asijské elektroniky i některých zájezdů

Praha – V následujícím měsíci si kvůli nynějšímu propadu koruny vůči dolaru opět připlatíme. Zdražit by měly například exotické zájezdy nebo počítače a elektronika z Asie. Naopak ceny mobilních telefonů ze stejného dovozu zřejmě zůstanou stejné. Koruna dnes prolomila hranici 25 korun za dolar, kde byla naposledy v létě 2005.
Video Zamrazilová: V dolarech platíme téměř 20 procent dovozu
video

Zamrazilová: V dolarech platíme téměř 20 procent dovozu

Zamrazilová: V dolarech platíme téměř 20 procent dovozu

Interview ČT24

Kvůli výkyvům měny zaplatíme za vybrané zboží znovu více

„Posilování dolaru se pomalu ale jistě začne projevovat. Záleží na tom, kolik mají výrobci i obchodníci zboží na skladě. Nové dodávky budou ve velké míře kurzové změny reflektovat,“ uvedl mluvčí české pobočky Intelu Pavel Svoboda.

Podle mluvčí Mall.cz Michaly Gregorové si změny kurzu ubírali dodavatelé i obchodníci z marže, v současnosti to už ale není únosné. „První zdraží pevné disky, zřejmě už během příštího týdne. Následovat budou flash disky a notebooky, tam zdražení nastane postupně během února,“ dodala.

U mobilních telefonů z Asie je podle obchodníků situace odlišná a v brzké době zřejmě zdražovat nebudou. Důvodem je silná konkurence i vyšší marže, které umožňují část zdražení absorbovat. U nových modelů se ale aktuální kurz zřejmě promítne.

Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace:

„V dolarech platíme téměř 20 procent dovozu. Půjde hlavně o import z Japonska, Číny nebo Spojených států. Zdražování se může týkat spotřební elektroniky, pohonných hmot, širšího okruhu surovin a samozřejmě dovolené v dolarových destinacích.“


Karel HavlíčekPosilující dolar se podle prezidenta asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka většiny exportérů nedotkne, protože obchodují v eurech. Vliv to bude mít na export do Ruska, do Číny, Indie a dalších dolarových trhů. „Lze naopak očekávat, že se zastaví snižování ceny pohonných hmot, což se dotkne prakticky všech, zejména pak dopravců,“ dodal.


Zdraží zájezdy přes Atlantik i do Afriky

Podobně se na zdražování zájezdů do exotičtějších destinací připravují i cestovky. Zvýšení cen dovolených v exotice by podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mělo být v řádu procent. „Optimistický výhled je, že se zdraží kolem sedmi procent, ale já osobně jsem spíše pesimista a očekávám zdražení kolem deseti procent,“ dodal místopředseda.

Nejvíce se zdražení podle asociace dotkne zájezdů do Spojených států, Latinské Ameriky, části Karibiku a části Afriky (Egypt, Tunisko). Naopak by se nemělo týkat Středomoří a destinací, kde mohou mít cestovní kanceláře smlouvy v eurech, tedy Kuby, části nabídky do Dominikánské republiky a část nabídky do Mexika. U Asie záleží na tom, jaké vztahy si cestovní kanceláře nastavily. 

Podle Jana Papeže nebude zvýšení cen plošné a nebude ani platit pro všechny cestovní kanceláře ve stejnou dobu. „Jsou CK, které mají zafixované kurzy dolaru u svých bank na velkou část svého obratu, ty zřejmě zdraží až letní sezonu. Některé CK potvrzují, že nebudou zdražovat klientům, kteří si nakoupili nebo nakoupí v systému first moment. A jsou kanceláře, které jsou donuceny zdražit už nyní,“ uvedl Papež.

  • Koruna dnes prolomila další psychologickou hranici, dolar stál přes 25 korun - 25,01 CZK/USD. Později česká měna mírně zpevnila. Koruna následuje euro, které oslabuje k dolaru po rozhodnutí Evropské centrální banky pumpovat do ekonomiky eurozóny peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů.