Daně on-line se zatím platit nebudou

Praha - Finanční správa odložila projekt, který měl Čechům už letos umožnit zaplatit daně přes platební bránu ihned po vyplnění elektronického daňového přiznání. Důvod: vysoké náklady.

Na podzim finanční správa přitom avizovala, že lidé budou mít možnost platit daně on-line od začátku letošního roku. Na zhruba pěti finančních úřadech měl být také spuštěn zkušební provoz terminálů, které by umožnily platbu daní kartou. Finanční správa nyní hledá pro platbu daní alternativní cesty.

Snahou ministerstva financí bylo omezit platby v hotovosti nebo je alespoň dostat pod kontrolu. K tomu má pomoci také plánované zavedení elektronické evidence tržeb od roku 2016. Jde o to, že cokoliv kdokoliv prodá, bude muset zákazníkovi vystavit účtenku, jehož digitální kopie půjde rovnou na ministerstvo financí. Cílem je eliminovat nezdaněný prodej mimo kasu. To by mělo přispět k omezení tzv. šedé ekonomiky, která podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové v ČR tvoří přibližně 16 až 20 procent hrubého domácího produktu, tedy zhruba 600 miliard korun. Hornochová také upozornila, že za rok 2013 finanční správa evidovala 15,1 milionu bezhotovostních finančních transakcí v hodnotě 876 miliard korun.