Česká kina nasadí proti pirátům monitorovací techniku

Praha – Loni způsobilo filmové pirátství u nás škody ve výši miliardy korun, celosvětově o rok dříve připravili nelegální kopie filmový průmysl o šestnáct miliard dolarů. V současnosti probíhá vyšetřování mladíka, který v Českých Budějovicích natočil premiéru snímku Simpsonovi ve filmu. Místní kino jako první u nás testuje monitorovací techniku, která by měla dalším podobným případům zabránit.

Mladíkovi, který natočil Simpsonovi ve filmu, hrozí pět let vězení a pokuta až do výše pěti milionů korun. Aby se takové případy nemnožili, instalují česká kina do svých sálů kamery. Monitorovací techniku nyní testuje ve svém českobudějovickém kině společnost CineStar a plánuje její rozšíření do dalších sálů, která to budou, nechce ale prozradit.

Tématu pirátství se dlouhodobě věnuje redaktorka České televize Martina Kvašová. V českobudějovickém kině zavádění monitoringu sledovala: „Obsluha kina chodí po sále s malou kamerou nebo se speciálním dalekohledem s nočním viděním.“ Mohlo by se zdát, že dohled se nebude návštěvníkům líbit. „V naší anketě, kde jsme se ptali, jestli jim sledování vadí, se jen jedna divačka z pěti proti monitoringu ohradila,“ dodala Kvašová. Ani Úřad pro ochranu osobních údajů nevidí v použití podobnývh zařízení žádný problém. Pokud nedochází k archivaci záznamu, není potřeba na tuto aktivitu kin aplikovat zákona o ochraně osobních údajů.

V zahraničí je boj proti pirátství o krok napřed. „U premiér je tam podobný monitoring běžný, ale nejen to, účinné jsou třeba i odměny pro zaměstnance kin v případě odhalení pachatele, zavedení detekce,“ popsala Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie. Kombinace takovýchto kroků bývá často úspěšná. „Nejznámějším aktuálním případem je aktivita společnosti Sony při uvedení filmu Spiderman 3 do kin, při kterém firma použila všechny dostupné prostředky. Podařilo se tak tři týdny bránit umístění nahrávky na internet, což je dnes unikum,“ chválila Prchalová.