Na pražskou burzu vstoupí belgický developer VGP

Praha – Na pražské burze se bude obchodovat o jeden akciový titul více. Investiční nabídku by měla zřejmě od 7. prosince rozšířit belgická developerská společnost VGP. Někteří analytici ale tvrdí, že si vstup na burzu špatně načasovala.

Veřejný úpis akcií VGP zahájí 21. listopadu a nabídkové období bude trvat minimálně šest pracovních dnů. „Úpisu se mohou zúčastnit i drobní investoři,“ řekl na dnešní tiskové konferenci Petr Formánek, výkonný ředitel firmy Patria Finance CF, která bude spoluorganizovat nabídku akcií.

Drobní investoři by mohli z emise získat až 40 procent akcií. Nabídky investorů budou shromažďovat manažeři emise v čele s KBC Securities. Cenové rozpětí pro úpis akcií by mělo být zveřejněno ještě před zahájením úpisu. V Česku budou moci investoři využívat vedle obchodníků s cennými papíry i pobočky banky ČSOB, upozornil Formánek. Akcie VGP se dále budou nabízet drobným investorům v Belgii.

V Belgii registrovaná VGP, která je třetím největším tuzemským developerem průmyslových a logistických parků, chce vydáním akcií získat kapitál na další rozvoj a také splacení dluhů. VGP chce získat až 50 milionů eur, v přepočtu asi 1,34 miliardy korun, v případě zájmu investorů by se nabídka mohla zvýšit o dalších 15 procent. Původně VGP plánovala emisi v objemu až 150 milionů eur, plány ale musela změnit kvůli poklesu realitních akcií, uvedl generální ředitel VGP Jan Van Geet.

Ředitel pražské burzy Petr Koblic příchod VGP uvítal: „ vstup každénové firmy na pražskou burzu je potřebný, protože těch titulů je tady málo a obzvlášť tento subjekt je velmi zajímavý.“

Makléř společnosti Wood and Company Filip Kejla však nepovažuje načasování vstupu belgického developera na pražskou burzu za nejvhodnější. „Přiznám se, že ten timing, toho, kdy vstoupit na burzu obecně je teď nejhorší možný. Developerské společnosti zažívají teď skutečně takzvaný krach na burzách, to znamená, že se jich investoři zbavují,“ vysvětlil v rozhovoru pro ČT24. Kapitálové trhy nepříznivě poznamenaly potíže na americkém hypotečním trhu, které se projevily zejména poklesem cen akcií peněžních a realitních firem.

Na pražské burze půjde o vstup druhé firmy letos a páté celkově. V září na tuzemský kapitálový trh umístil akcie prodejce ojetých aut AAA Auto a v minulých letech farmaceutická společnost Zentiva, realitní ECM a textilní Pegas Nonwovens. Ostatní akcie se začaly obchodovat po kuponové privatizaci v devadesátých letech nebo se firmy rozhodly mít akcie i v Praze vedle jiné zahraniční burzy.

VGP zahájila podnikání v Česku v roce 1998. Zaměřuje se především na výstavbu průmyslových a logistických center, která následně pronajímá. Důvodem jejího vstupu na burzu je navýšení základního kapitálu, která má společnosti umožnit další expanzi.

Firma působí v České republice na 14 místech. Podniká ale také v jiných státech střední Evropy a v Pobaltí. V budoucnosti plánuje vstup do dalších regionů. Hodnota jejího majetku na konci června činila 203 milionů eur, což v přepočtu představuje asi 5,4 miliardy korun.