Zavedení eura v ČR

Praha – V hlavním městě se dnes konala konference Zavedení eura v ČR – výzva pro podnikatelský sektor plus pro českou ekonomiku. Mezi účastníky byli i předseda vlády Mirek Topolánek, ministr financí Miroslav Kalousek, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Dvě třetiny podnikatelů stále apelují na vládu, aby zavedla euro co nejdříve. Potvrdil to průzkum Hospodářské komory ČR. Většina doufá v rok 2012, který zatím vypadá jako první možný termín.

„Podnikatelská sféra potřebuje určitý pracovní plán, časovou mapu, aby byla schopná přizpůsobit svoje podnikatelské plány,“ podotkl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Podle premiéra Topolánka ale nemá smysl jakýkoliv termín říkat, dokud nebudou provedeny potřebné reformy.

Přijetí eura může zvýšit inflační tlaky, ale výhody, které jsou s tím spojené, jsou podle Drábka mnohem podstatnější a důležitější. „Možná, že uvidíme určitou inflaci, ale ta bude v řádu desetin procentního bodu,“ uvedl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Vláda se přihlásila k jednorázovému zavedení eura, tedy k tzv. scénáři Big Bang, kdy je zavedeno jak bezhotovostní euro, tak bankovky a mince. Novou měnu vidí většina podnikatelů jako jednoznačnou výhodu pro ekonomiku. Zbaví se tím například kurzových rizik.

Obecná východiska zavedení eura jsou stanovena zejména Strategií přistoupení ČR k eurozóně (tzv. eurostrategie). Očekávaný vstup ČR závisí na splnění konvergenčních kritérií, úspěšné konsolidaci veřejných financí, dosažení dostatečného stupně reálné konvergence a přiměřeném postupu strukturálních reforem. Eurostrategie sice dobře popisuje současný stav ekonomiky, ale pokud jde o další vývoj, je podle odborníků nedostatečná. „Je ji nutno dopracovat do taktiky. Tedy říci, jak budou konkrétní kroky pokračovat dál,“ dodal Drábek.

Již dnes provádí polovina podnikatelů své platby v eurech. K tomu, aby byl přechod na novou měnu pro podnikatele co nejméně zatěžující, pomohou i zkušenosti z jiných zemí, kde už euro bylo zavedeno.