Italská vláda schválila prodej Alitalie

Řím - Odcházející italská vláda v noci na dnešek schválila nabídku francouzsko-nizozemské letecké společnosti Air France-KLM na převzetí domácího vlajkového přepravce Alitalia. Prodiho kabinet kontrakt odsouhlasil i přesto, že ho zejména kvůli nízké kupní ceně kritizovali nejen opoziční politici, ale také odboráři. Evropská komise upozornila, že Řím by s ní měl tuto privatizaci konzultovat.

Air France-KLM nabídla za víc než padesátiprocentní podíl dlouhodobě ztrátové společnosti 138 milionů eur. Kontrakt se uskuteční výměnou cenných papírů. Air France-KLM dostane za jednu svou akcii 160 akcií Alitalie. Dřívější zprávy přitom naznačovaly směnný poměr 1 ku 70, což by oceňovalo italskou firmu na 317 milionů eur.

Vedení Alitalie obchod odsouhlasilo o víkendu. Společnost je posledních pět let neustále ve ztrátě a Řím se snažil prodat menšinový státní podíl déle než rok, aby firma získala dlouhodobého partnera a měla šanci na přežití. Italskému přepravci hrozilo, že mu v příštích měsících dojdou peníze na provoz a bude muset vyhlásit bankrot.

Odbory Alitalie, které častými stávkami zvyšují ztrátovost firmy, se obávají rušení pracovních míst, zejména v divizi služeb AZ Servizi. Nabídka Air Fance-KLM nepočítá se zahrnutím všech součástí této divize do převzetí, což znamená, že ztráty pracovních míst budou větší, než se čekalo.

Air France-KLM spojení s Alitalií dále posílí. Skupina je již nyní evropskou leteckou jedničkou a podle tržeb také největší leteckou společností na světě.