Bankovní makléř Jérôme Kerviel ze Société Générale propuštěn z vazby

Paříž - Francouzský bankovní makléř Jérôme Kerviel, podezřelý z toho, že svými nepovolenými operacemi připravil banku Société Générale o 4,8 miliardy korun (125 miliard korun), byl propuštěn z vazby. Rozhodl o tom dnes pařížský odvolací soud, který tak nevyhověl žádosti prokuratury, aby byl Kerviel ve vazbě ponechán, aby nemohl ovlivnit další vyšetřování aféry.

Kerviel je vyšetřován kvůli porušení důvěry, zneužívání počítačové techniky a falšování dokumentů, nikoli ale kvůli podvodu, z nějž ho obviňuje banka.

Do vazby byl vzat 8. února, krátce poté, co aféra propukla. Dosavadní vyšetřování neprokázalo, že by mu při jeho neoprávněných transakcích někdo pomáhal.

Podle toho, co je z dosavadního vyšetřování známo, nešlo Kervielovi o osobní obohacení. Domníval se prý, že jeho operace budou úspěšné, banka získá peníze a jeho renomé tak stoupne.

Aféra je největší svého druhu ve Francii za poslední desetiletí. Société Générale, druhá největší banka v zemi, se kvůli ní stala objektem možného převzetí ze strany jiných bank; finanční trhy nejvíce spekulují o zájmu domácího rivala BNP Paribas. V Česku Société Générale vlastní Komerční banku.