Akcie na světových trzích výrazně klesají

New York/Tokio - Světové akcie dnes výrazně ztrácí. Pokles má na svědomí především propad akcií finančních společností, jako je Citigroup nebo Bank of America - firmy totiž zveřejnily horší výsledky, než se čekalo. Investory zneklidnili i zástupci skupiny G7, kteří varovali před vysokými cenami ropy.

Nejdůležitější americký index Dow Jones v pátek přišel o 2,67 % hodnoty, dnes otevřel na 13 521 bodech a během prvních minut spadl téměř o procento. V důsledku poklesů americká burza padá a ropa stále zdražuje.

Výprodeje panují i na ostatních důležitých světových burzách, například tokijský index spadl o 2,24 % na 16 438 bodů. Také Evropa kopírovala vývoj v Americe a Asii, londýnský FTSE 100 ztrácel v 15 hodin 1,7 procenta, německý DAX necelé procento a půl.

Výjimkou nebyla ani pražská burza. „Pokud index Dow Jones výrazně klesne pod 13 500 bodů, mohlo by to odstartovat další vlnu výprodejů,“ odhaduje analytik Roman Koděra ze společnosti Patria Finance.

Další vývoj akcií závisí na hospodářských výsledcích velkých firem, které budou postupně zveřejňovány v následujících dnech a týdnech. Čeští investoři nejvíce čekají na výsledky společnosti Telefónika O2.