Moody´s nechala rating ČR beze změn, oceňuje ale reformní úsilí

Praha - Mezinárodní ratingová agentura Moody\'s Investors Service nechala hlavní rating České republiky beze změn na stupni A1 a stejný zůstal i výhled, který je pozitivní. Agentura to uvedla ve výroční zprávě věnované České republice. Oceňuje ale reformní úsilí země, které by mělo zlepšit stav veřejných financí.

Rating mimo jiné odráží nízkou úroveň zadlužení vlády a začleňování země do Evropské unie, kam Česká republika vstoupila v roce 2004.

Moody's přidělila hlavnímu ratingu pozitivní výhled už v březnu loňského roku, a to hlavně díky lepšímu makroekonomickému vývoji. Krok agentury ale tehdy odrážel také příznivější výhled fiskální konsolidace a hospodářského růstu.

Strop hodnocení dluhopisů vlády je stanoven na stupni Aa1 a má rovněž pozitivní výhled. Tato známka se opírá o hlavní rating a předpokládá, že riziko vyhlášení moratoria na splácení dluhů je v České republice mimořádně nízké.

Agentura podotýká, že za posledních deset let výrazně vzrostlo vnější zadlužení České republiky a na konci loňského roku měla země zahraniční dluh převyšující 58,3 miliardy dolarů (podle dnešního kurzu 1,12 bilionu Kč). Za růstem ale z části stojí expanze obchodu a investic a také náklady na integraci do evropských struktur.

Moody's očekává, že růst hrubého domácího produktu země se proti minulým dvou letům sníží, ale zůstane nad pěti procenty patrně ještě několik let. „Nezdá se pravděpodobné, že takové tempo růstu bude klást nepřiměřený tlak na míru inflace,“ píše se ve zprávě. Agentura odhaduje, že letos bude míra inflace na 2,9 procenta.

Hůře ale Moody's hodnotí vývoj vládního deficitu. Ten sice z maxima 6,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2002 do loňského roku klesl na 2,9 procenta HDP, agentura však očekává, že se bude dál zvyšovat. Příští rok by měl vystoupit na 3,9 procenta HDP, ale už v roce 2008 patrně opět klesne.

Moody's hlavní rating České republiky naposledy změnila v listopadu 2002. Tehdy ho zvýšila z Baa1 na dnešní známku A1.