Zentivě se v prvním čtvrtletí propadl zisk

Praha - Čistý zisk farmaceutické firmy Zentiva klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 9,5 procenta na 470 milionů korun. Firma pokles přičítá vyšším finančním nákladům v souvislosti s loňskou akvizicí turecké firmy Eczacibasi. Pokles zisku je nižší, než odhadovali analytici, kteří hovořili až o 16procentním propadu.

Zvýšené náklady na aktivity v Turecku neznamenají pro firmu vážné komplikace. Do budoucna by země dokonce měla patřit k nosným trhům. „Dosud zaznamenané výstupy z těchto činností napovídají, že zde v roce 2008 budeme schopni dosáhnout vyšších  tržeb i zisku a že se tento trh bude v několika příštích letech významným způsobem podílet na našem růstu,“ informoval generální ředitel Zentivy Jiří Michal. 

Firmě se podle Michala daří stále více využívat potenciál plynoucí z rozšíření, a to nejen do Turecka, ale i do Maďarska. Na tento trh Zentiva expandovala v roce 2007. 

I když čistý zisk farmaceutické společnosti klesl, neznamená to katastrofu. „Je to pozitivní informace pro trh,“ potvrdil v rozhovoru pro Studio burza České televize analytik BH Securities Petr Hlinomaz. O pravdivosti jeho slov hovoří i aktuální poptávka po akciích Zentivy. Krátce před 12:30 získaly na pražské burze 5,22 procenta. 

Zentiva patří k předním výrobcům generických léků ve střední a východní Evropě. Vedoucí postavení zaujímá na českém, tureckém, rumunském a slovenském trhu. V současné době nabízí asi 400 výrobků ve více než 800 formách.