Česká ekonomika se mění – investice míří do výzkumu

Praha - Státní agentura CzechInvest ohlásila za první pololetí 124 nových investic, což představuje oproti stejnému období loni nárůst o čtyři desítky. Výrazně však klesla hodnota nových investičních projektů z loňských 49 miliard na 20 miliard korun. Letos poprvé se totiž naplno projevil postupný přechod Česka na znalostní ekonomiku. Zatímco loni 98 procent nových investic tvořily projekty zaměřené na výrobu, letos více než 65 procent investic směřuje do výzkumu, vývoje a služeb.

„Je to poprvé, kdy investice do výzkumu a vývoje nebo služeb tvoří většinu námi přilákaných projektů. A to je jasný důkaz příklonu naší republiky směrem k ekonomice založené na znalostech,“ sdělila pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová.

Výroba v Česku zdražuje 

V uplynulých letech lákalo Česko investory hlavně levnější pracovní silou. Díky ní vznikla v zemi řada nových výrobních závodů. Tato výhoda české ekonomiky se však díky většímu tlaku na růst platů a sílící koruně začíná ztrácet a zahraniční firmy tak raději budují továrny dál na východě.

Podpora vědy a výzkumu je i dlouhodobým cílem vlády. Ta letos v dubnu schválila změny v investičních pobídkách, které spočívají v utlumení pobídek do zpracovatelského průmyslu a naopak posílením podpory investičních projektů zaměřených na strategické služby a technologická centra. Podmínky pro udělování investičních podmínek již v loňském roce upravila novela zákona, podle které mají nyní podporu dostávat především technologicky náročné provozy.

Investují hlavně Češi

Většina nových investic nepřichází ze zahraničí, ale přímo z České republiky. Do 78 akcí vloží tuzemské firmy bezmála 5,5 miliardy korun. Prospěch z nich budou mít hlavně vysokoškoláci, kterým bude patřit plných 46 procent ze čtyř tisíc nových pracovních míst. Na druhém místě v počtu nových investic jsou společnosti z Německa, které oznámily 12 projektů. Třetí příčka patří zemím Beneluxu s 8 investicemi.

Software táhne

Největší počet nových investic letos připravily firmy zabývající se vývojem softwaru. V Česku vznikne 16 nových programátorských center v hodnotě 233,35 milionu korun, ve kterých najde zaměstnání 2561 odborníků. Celkem 13 investic připravili výrobci automobilů a jejich součástek a 13 společností se bude věnovat i výzkumu a vývoji ve strojírenství.

Nejúspěšnějším regionem v lákání investic z oblasti informačních technologií je podle CzechInvestu Jihomoravský kraj, který v letošním prvním pololetí díky koncentraci technických škol a talentovaných specialistů přilákal šest firem zaměřených na vývoj počítačových programů.

Výroba automobilů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24