„Je to poprvé, kdy investice do výzkumu a vývoje nebo služeb tvoří většinu námi přilákaných projektů. A to je jasný důkaz příklonu naší republiky směrem k ekonomice založené na znalostech,“ sdělila pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová.
Výroba v Česku zdražuje
V uplynulých letech lákalo Česko investory hlavně levnější pracovní silou. Díky ní vznikla v zemi řada nových výrobních závodů. Tato výhoda české ekonomiky se však díky většímu tlaku na růst platů a sílící koruně začíná ztrácet a zahraniční firmy tak raději budují továrny dál na východě.
Podpora vědy a výzkumu je i dlouhodobým cílem vlády. Ta letos v dubnu schválila změny v investičních pobídkách, které spočívají v utlumení pobídek do zpracovatelského průmyslu a naopak posílením podpory investičních projektů zaměřených na strategické služby a technologická centra. Podmínky pro udělování investičních podmínek již v loňském roce upravila novela zákona, podle které mají nyní podporu dostávat především technologicky náročné provozy.
Investují hlavně Češi
Většina nových investic nepřichází ze zahraničí, ale přímo z České republiky. Do 78 akcí vloží tuzemské firmy bezmála 5,5 miliardy korun. Prospěch z nich budou mít hlavně vysokoškoláci, kterým bude patřit plných 46 procent ze čtyř tisíc nových pracovních míst. Na druhém místě v počtu nových investic jsou společnosti z Německa, které oznámily 12 projektů. Třetí příčka patří zemím Beneluxu s 8 investicemi.
Software táhne
Největší počet nových investic letos připravily firmy zabývající se vývojem softwaru. V Česku vznikne 16 nových programátorských center v hodnotě 233,35 milionu korun, ve kterých najde zaměstnání 2561 odborníků. Celkem 13 investic připravili výrobci automobilů a jejich součástek a 13 společností se bude věnovat i výzkumu a vývoji ve strojírenství.
Nejúspěšnějším regionem v lákání investic z oblasti informačních technologií je podle CzechInvestu Jihomoravský kraj, který v letošním prvním pololetí díky koncentraci technických škol a talentovaných specialistů přilákal šest firem zaměřených na vývoj počítačových programů.