Rakušané si brousí zuby na pražskou burzu

Vídeň - Společnost Wiener Börse, která provozuje burzu ve Vídni, zřejmě bude usilovat o převzetí podílu v pražské burze (BCPP). Zájem o ovládnutí pražského akciového trhu dnes potvrdil šéf Wiener Börse Heinrich Schaller. Pokud rakouská společnost podíl v BCPP převezme, chce, aby i nadále fungovala samostatně.

„Pokud se někdo na východě chystá k prodeji, tak my máme určitě velký zájem,“ řekl Schaller. Majitelé pražské burzy už dali najevo, že do konce roku možná prodají více než 90 procent akcií BCPP.

Wiener Börse ovládá kromě vídeňské burzy i další trhy v regionu. Více než 81 procent akcií převzali Rakušané v burze ve slovinské Lublani. Podíl v budapešťské burze zvýšili na 37,7 procenta. O jejich případném spojení s pražskou burzou však společnost údajně neuvažuje. „Prosazujeme koncepci regionálních burz,“ řekl Schaller. Rakušané nemají v úmyslu burzy zcela ovládnout, ale mít v nich jen podíly a burzy rozvíjet.

Pokud by Wiener Börse převzala i podíl v pražské burze, byla by to svým způsobem i ochrana proti tomu, aby si v regionu zachovala výsadní postavení. Z hlediska tržní kapitalizace už totiž burzu ve Vídni předběhla varšavská burza, která o podíl v BCPP rovněž usiluje.

Na pražské burze se obchoduje celkem 14 emisí, jejichž celková tržní kapitalizace se pohybuje kolem 75 miliard dolarů (1,22 bilionu korun). Investiční banka Morgan Stanley odhadla cenu pražské burzy na 315 až 590 milionů dolarů (5,06 až 9,48 miliardy korun). Schaller však takový odhad považuje za příliš vysoký.