Z diskontů Plus se stanou Penny markety, z trhu mizí další obchodní řetězec

Praha - Již od poloviny příštího roku už Češi nebudou moci nakupovat v diskontech Plus. Jejich nový vlastník, německá společnost Rewe, je předělá na obchody Penny market a Billa, které mu také patří. Za převzetí plusu koncern zaplatil více než 6 miliard korun a transakci už koncem srpna posvětil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Po řetězcích Delvita, Carrefour a Julius Meinl zmizí z českého trhu další supermarket. Pro zaměstnance ani zákazníky Plusu by však o velké změny jít nemělo. „Německá obchodní skupina koupila pouze know-how, za pronájem budov bude platit dosavadnímu majiteli Plusu,“ říká mluvčí společnosti Plus-Diskont Martin Peffek.

Rewe díky převzetí Plusu posílí o 155 prodejen a se stamiliardovým obratem se stane druhým nejsilnějším obchodníkem v Česku. Větší zůstane už jen německý Schwarz, pod který spadají Kaufland a Lidl.

Taková koncentrace se nelíbila antimonopolnímu úřadu. Fúzi proto povolil jen za podmínky, že REWE odprodá ve 4 okresech některé ze svých obchodů. Konkurenci však podle jednatele Penny Market Pavla Kebíska tyto obchody prodat nehodlá.

Z České republiky za poslední čtyři roky odchází už pátý maloobchodní řetězec. Obchody Carrefour převzalo Tesco a z prodejen Julius Meinl se staly obchody sítě Albert.

Největší diskontní obchody v ČR
Zdroj: Incoma Research
Autor: ČT24