Americké instituce vedly krizová jednání o Lehman Brothers

New York - Americká centrální banka (Fed) vedla v noci na dnešek krizová jednání s velkými firmami z Wall Street o budoucnosti investiční banky Lehman Brothers, která je jednou z největších obětí finanční krize. Fed se snaží najít řešení krize pro případ, že by problematická banka nenašla kupce. Ministr financí Henry Paulson je přitom neoblomný a nehodlá v tomto případě uvolnit žádné státní prostředky.

Pozdního pátečního jednání se kromě jiných zúčastnili prezident newyorské pobočky Fedu Timothy Geithner, ministr Paulson a předseda Komise pro cenné papíry (SEC) Christopher Cox. Z nejvýše postavených bankovních manažerů pak byli u jednání generální ředitelé velkých bank Morgan Stanley, Merrill Lynch, JPMorgan Chase, Goldman Sachs a Citigroup. Zúčastnili se i zástupci Royal Bank of Scotland a Bank of New York Mellon.

Koupí Lehman Bank of America?

Své zástupce měla na jednání i Bank of America, o které se v souvislosti s převzetím Lehman Brothers nejčastěji spekuluje. Její představitelé to ale odmítli komentovat. V souvislosti se zájmem o Lehman Brothers se také často skloňuje jméno britské banky Barclays.

Plynoucí čas je přitom pro Lehman Brothers značným nebezpečím. Od pondělí se její tržní kapitalizace propadla o 78 procent, z 11,2 miliardy na 2,5 miliardy dolarů. A nejistota kolem Lehman Brothers podle investorů na Wall Street jen podtrhuje, jak americkému bankovnímu systému nyní chybí kapitál, aby se se současnou úvěrovou krizí vypořádal.