Soud zamítl žalobu SPB Consortium o 40 miliard kvůli IPB

Praha - Městský soud v Praze zamítl žalobu o náhradu škody ve výši 40 miliard korun švýcarské společnosti SPB Consortium, která žalovala nuceného správce zkrachovalé IPB Petra Staňka. SPB vinila Staňka, že je zodpovědný za uvalení nucené správy na IPB a odprodej banky ČSOB. SPB vede ještě jeden spor v souvislosti s IPB - u Městského soudu v Brně se domáhá 80 miliard korun.

Žaloba vinila Staňka jako nuceného správce, že neplnil řádně své povinnosti a uzavřel nevýhodnou smlouvu o prodeji IPB. Tu získala v roce 2000 ČSOB za jednu korunu. Soud se přiklonil na stranu obhajoby s tím, že nucený správce je ze zákona o bankách zaměstnancem České národní banky. „Nucený správce je delegován státní správou… Je zaměstnancem ČNB a nelze tedy žalobu uplatnit,“ uvedla soudkyně. Soud se navíc řídil rozhodnutími Ústavnímu soudu, který v uplynulých letech takto rozhodl v několika případech.

Dnešní rozsudek není pravomocný, obě strany se proti němu mohou odvolat k Vrchnímu soudu. Advokát společnosti SPB Consortium Rudolf Šubrt řekl, že společnost počká na podrobné znění rozsudku a poté se rozhodne. Právní zástupce Petra Staňka Marek Pilař je podle svých slov s rozsudkem spokojený a odvolávat se nebude.

SPB nakonec v dnes zamítnuté žalobě požadovala 34,2 miliardy korun namísto 40 miliard. Částka byla upravena na cenu v rámci arbitráže vedené mezi ČR a japonskou Nomurou. Spory s Nomurou skončily v listopadu 2006 smírem, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec Česká republika Nomuře zaplatila letos 3,6 miliardy korun.

Švýcarská společnost vstoupila do sporů kolem zkrachovalé IPB poté, co vykoupila spornou pohledávku za 40 miliard korun z konkurzu IP Banky, nástupnické firmy po IPB. V rámci konkurzního řízení byly tehdy prodány tři kauzy. IPB skončila v úpadku poté, co na ni v červnu 2000 uvalila Česká národní banka nucenou správu a její aktiva odkoupila o pár dní později ČSOB.