George Bush pochybuje o schopnosti amerických automobilek přežít

Washington - Bílý dům v čele s odcházejícím prezidentem Georgem Bushem zpochybňuje schopnosti amerických automobilek překonat problémy vyvolané světovou finanční krizí a dlouhodobě přežít. Pochybuje rovněž o plánu demokratických kongresmanů, kteří chtějí americkým automobilkám poslat až 15 miliard dolarů a poskytnout i dlouhodobější pomoc.

Bílý dům požaduje širší záruky, že se automobilky reorganizují a že budou konkurenceschopné. Aby dostaly peníze od státu, musí podle něj prokázat životaschopnost. „Životaschopnost znamená, že je třeba přezkoumat všechny aspekty a dokázat, že mohou v dlouhodobém horizontu přežít,“ zdůraznil prezident Bush v rozhovoru pro ABC News.

Restrukturalizaci výrobců aut požaduje výměnou za státní peníze i nový americký prezident Barack Obama, který se ujme funkce v lednu. Trvá však na tom, že je potřeba kolapsu automobilového průmyslu zabránit.


Přední americké automobilky GM, Ford a Chrysler přišly původně do kongresu s žádostí o 25 miliard dolarů. Minulý týden ale své požadavky kvůli dalšímu propadu prodejů zvedly na 34 miliard dolarů. Kongres je jim ale ochotný poskytnout maximálně 15 miliard dolarů. Pro automobilky je důležité, aby pomoc přišla rychle. Například Chrysler totiž hrozí, že bez půjčky od státu nepřežije Nový rok.