Cena ropy klesá, Rusko proto sníží clo

Moskva - Rusko by od ledna mohlo snížit clo na vývoz ropy o 37,5 procenta na 120 dolarů (2 380 korun) za tunu ze současných 192 dolarů, aby zohlednilo pokles ceny suroviny. Agenturám záměr oznámilo ruské ministerstvo financí. 

Rusko, které je druhým největším vývozcem ropy na světě po Saúdské Arábii, pravidelně reviduje clo na export ropy na základě sledování cen své ropy na světových trzích.

„Domnívám se, že clo na ropu bude činit 120 dolarů, možná o něco více, možná o něco méně,“ řekl náměstek šéfa odboru ministerstva pro monitorování cel Alexander Sakovič. Dodal, že clo nebude vyšší než 120 dolarů za tunu, pokud se bude cena ropy pohybovat pod 45 dolary za barel.

Ceny ropy na světových trzích se v červenci vyšplhaly až na rekordní maximum 147,27 dolaru za barel. Od té doby však kvůli obavám z negativního dopadu zpomalení ekonomiky na poptávku prudce klesly a v současnosti se pohybují kolem 45 dolarů za barel.

Do České republiky se ročně dováží zhruba 7,7 milionu tun ropy. Z toho asi 5,5 milionu ropovodem Družba z Ruska a 2,2 milionu ropovodem IKL z terminálu v italském Terstu.