Na zateplování českých bytů připlatí Brusel 13 miliard

Praha - Vyjednávačský úspěch českého ministerstva pro místní rozvoj (MMR) u Evropské unie znamená další prostředky, až 13 miliard korun, na projekty zateplování bytů a domů. Peníze půjdou z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Dříve bylo možné čerpat evropské dotace na opravy bytového fondu pouze pro takzvané problémové části měst nad 20 tisíc obyvatel.

Získaných 13 miliard korun představuje čtyři procenta všech peněz umístěných v ERDF. Ještě minulý týden původní návrh údajně počítal s tím, aby na zateplování šla do ČR jenom tři procenta z fondu. „Společným úsilím nových členských zemí se tento limit podařilo zvýšit na čtyři procenta,“ uvedlo MMR ve zprávě.

Dotace na zateplování paneláků bylo dosud možné čerpat také z programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Letošní rozpočet programu činil 1,5 miliardy korun, což byla zhruba třetina loňské částky. Úbytek peněz v pokladně programu se setkal se značnou kritikou ze strany bytových družstev, ale například také od Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Pro rok 2009 Panel počítá s možností uzavřít smlouvy s příjemci dotací za 3,5 miliardy korun.