Slovenská koruna počítá poslední hodiny

Bratislava - Spolu s blížícím se koncem roku 2008 odpočítává své poslední hodiny také slovenská koruna. Po šestnácti letech ji v peněženkách Slováků vystřídají eurobankovky a euromince. Jednotná evropská měna se stane oficiálním platidlem našich východních sousedů na Nový rok. Zatímco ještě před několika měsíci se Slováci k jejímu přijetí stavěli spíše negativně, nyní se zdá, že se euru dostane vřelého přijetí.

„Poslední průzkumy ukazují, že Slováci se s příchodem eura už smířili,“ říká slovenská zpravodajka ČT Olga Baková. Zhruba 60 procent lidí přijímá jeho zavedení kladně, naopak necelá třetina Slováků se eura stále obává. Zejména sociálně slabší a důchodci mají strach ze zdražování.

Nedostatek startovních balíčků prý nebude problém

Ve znamení přechodu na jednotnou evropskou měnu se na Slovensku nesl celý letošní podzim. V září začala centrální banka zásobovat komerční banky euromincemi, eurobankovky následovaly o měsíc později. Dnes Národní banka Slovenska oznámila konec předsásobení s tím, že rozdělena byla dohromady zhruba miliarda eur.

Od začátku prosince si Slováci mohli koupit takzvaný startovní balíček v hodnotě 500 slovenských korun, který obsahoval euromince všech nominálních hodnot. Poptávka po něm však převýšila nabídku, a tak řada zájemců odešla s prázdnou.

Podle centrálních bankéřů by měl být nových peněz dostatek. Lidé se navíc nemusí bát, že by jim od čtvrtka slovenské koruny byly dobré jen na podpal, až do 16. ledna totiž budou platit zároveň obě měny. Zákazníci tak mohou v obchodech platit eury i korunami, vráceno už však dostanou pouze v nové měně. Bankomaty začnou vydávat eura krátce po silvestrovské půlnoci.

Připravení obchodníci a otevřené banky

Zda se přechod na euro na Slovensku obejde bez komplikací, ukáže až realita. Obchodníci hlásí, že jsou na novou měnu připraveni. Mimořádný režim vládne i ve slovenských bankách, které zůstanou otevřeny i na Nový rok, ačkoli první den v roce je na Slovensku svátkem.

Přechod Slovenska na euro bedlivě sledují také čeští odborníci. I Česko se totiž bude muset dřív nebo později se svou korunou rozloučit a u svých východních sousedů se může poučit z případných chyb. Kdy budou eura cinkat i v českých peněženkách, však stále není jasné. Přestože bude Česká republika příští rok zřejmě plnit všechna Maastrichtská kritéria nutná pro přijetí eura, vláda krátce před Vánoci zamítla návrh ministra financí na stanovení termínu vstupu do eurozóny v roce 2009.

Mapa eurozóny
Zdroj: ČT24
Autor: Markéta Sandanusová