Crystalex ukončí výrobu v Hostomicích, skláři v Poděbradech nedostanou zaplaceno

Nový Bor/Poděbrady - Společnost Crystalex Nový Bor, která je součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading, ukončí výrobu v závodě v Hostomicích na Teplicku. Propuštění 136 tamních zaměstnanců už oznámila úřadu práce. Odboráři Crystalexu dnes také oznámili, že lidé z poděbradských Skláren Bohemia pravděpodobně nedostanou výplaty za dva měsíce, které jim podnik dluží. Stejně tak nemohou počítat s odstupným, na něž mají nárok. Věřitelské banky obhájily svá zástavní práva a na peníze pro zaměstnance tak podle odborů zřejmě nezbude.

Crystalex už 20. prosince zastavil výrobu ve všech závodech. V provozu zůstaly přes Vánoce jen dvě automatické linky v Novém Boru. Většina z 1733 zaměstnanců čerpá do ledna dovolenou. 136 zaměstnanců hostomického závodu zůstane po Novém roce doma se 60 procenty mzdy, výpovědi dostanou do konce ledna.

Důvodem uzavření hostomického závodu je podle mluvčího Karla Samce končící životnost tamní sklářské pece, na jejíž generální opravu není dostatek prostředků.

Končí insolvenční řízení hrozí konkurz

Celá skupina Bohemia Crystalex Trading je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Na její majetek byl vyhlášen konkurz, banky nyní požadují mnohamilionové částky. „Dá se říct, že sklárny jsou z 90 procent zastaveny a banky mají před zaměstnanci přednost. Je tedy pravděpodobné, že lidé žádné peníze už neuvidí,“ oznámil odborářský předák Jaromír Žatečka.

V poděbradském závodě již není drtivá většina ze 440 zaměstnanců, kteří zde pracovali předtím, než v listopadu začali hromadně podávat výpovědi. Řada z nich je stále zaregistrována na nymburském úřadu práce a doufá v obnovení výroby. Podle Žatečky to ale není příliš pravděpodobné. „Víme jen o jediném zájemci, který by skutečně chtěl zachovat výrobu, a tím je pan Louda,“ podotkl Žatečka.

Zájemce je jeden, rozhodne se za týden

Právě místní podnikatel Pavel Louda byl v čele podnikatelské skupiny, která o sklárny jevila jako první oficiálně zájem. Původně za jejich odkup nabízela 100 milionů, svou nabídku ovšem 12. prosince stáhla, především proto, že na nabídku nikdo nereagoval. „Čím déle se to potáhne, tím hůře pak budeme obnovovat smlouvy se zaměstnanci nebo dodavateli. Náklady pak samozřejmě budou vyšší,“ řekl Louda.

Ve hře o sklárny zůstávají místní podnikatelé dál, finanční nabídku ale snížili. To může být podle Žatečky problém: „Bude se rozhodovat, komu dají banky přednost. A já si myslím, že kývnou na nejvyšší nabídku,“ řekl odborář. Klíčovým dnem pro budoucnost výroby skla v Poděbradech by se mohl stát 6. leden, kdy se sejde věřitelský výbor, aby odkup skláren řešil. „Zájemců je určitě víc, ale pravděpodobně jsou mezi nimi tací, kteří mají zájem jen o pozemky a majetek. O výrobě neuvažují,“ dodal Žatečka.